AIZ 11. SEPTEMBRA ROBEŽAS 
Atskatoties nākotnē

Dīnija HOFMANE
12.10.2001

Kā tārps grauž ābolu,
Tā cilvēks savu zemeslodi.
Un viņam, pīslim,
Tas jau ir pa spēkam.

Big Apple - tā demokrātijas brīvību pārņemtie stilīgie sauc Ņujorku. Man skolā par demokrātiju nemācīja, bet latviešu mūsdienu klasika par tārpiņu nez kāpēc atmiņā iespiedusies. Nu to papildina 11.septembra baisās ilustrācijas.
Mani Ņujorka, pretēji vairākumam tur bijušo, nesavaldzināja - debesskrāpji aizsedz skatu uz sauli un gaismas kūļiem, kas, stiklā un alumīnijā atstarodamies, līdz lejai tikuši, ir putekļu migliņa. Tur lejā, ielās, valda kņada, snobiski uzņēmēji velta rafinētus smaidiņus nerimstošajiem tūristu pūļiem. Telefonu zvani, zibspuldžu knikšķi un dzelteno taksometru signalizēšana. Un tomēr, no malas skatoties, likās, ka visi šo dzīves kārtību pieņēmuši kā pašsaprotamu. Es pat viņus apskaudu par šo spēju bezrūpīgi priecāties par dienu.
Tad nāca citāds rīts. Par to nevar teikt "bija", jo notikušo nez vai esam tā īsti apjautuši. Arī es klejoju pa niecību pieejamo ziņu kanālu, tā īsti neapzinoties, ko meklēju. Kaut kas manī bija zudis. Sākotnēji profesionālais ņēma virsroku pār cilvēcisko: kas par lidmašīnu, kā tiek veikti glābšanas pasākumi? Apzvanīju paziņas, pat nezinu kāpēc. Bija arī nožēla, ka neatrodos tur, kur manas zināšanas un vienkārši nesavtīga palīdzība, iespējams, mazinātu kāda izmisumu. Atcerējos, ka man vienai jārūpējas par savu bērnu. Un tajā pat laikā - ak, šausmas! Cik vientuļu mazuļu gaidīs bērnudārzos. Un vai kāds padomās par neizpratnes un baiļu pārņemtu skolnieciņu? Man piemirstas globālais, bet kāpēc jāatņem cerība bērniem? Ārprāts, ātrums, mirklis…Un nekā vairs nav. Mana mamma teica: "Es redzēju kā tornis sabruka, tas notika manu acu priekšā". Viņa bija Rīgas dzīvoklī. Nav runa par Ameriku, islamu vai attālumu, jo absurdam nav piederības.
Putekļos sabirza ticība mierīgai nākotnei. Tas nav ultimāts ASV, kādai politiskai vai sociālai sistēmai. Tā nav arī cīņa pret terorismu. Cilvēce un cilvēcība - vai tam ir kāda vērtība? Neredzamais ienaidnieks no grāvējfilmu lielpilsētu ielām ar apbrīnojamu precizitāti kļuvis par realitāti. Nevilšus rodas jautājums: vai tikai paši šo spēka un visvarenības kultu neesam veicinājuši? Veicinājuši paši ar savu [bez]attieksmi sadzīvē. Visādas domas jaucas pa galvu: tveru katru jaunu ziņu, iesaistos diskusijās vai tāpat filozofēju, draugi, darbs un sapņainas domas... Tikai sakiet man, lūdzu, kāpēc?
Es ceru, pār mums vēl ausīs daudzi rīti, tikai saulstaru spēlēm Ņujorkas debesskrāpju atspīdumā būs dīvainu putekļu migliņa.


Bezgalīgais stāsts

Sandra ZVIEDRE
11.10.2001

Jau par pierastu kļuvusi frāze: "Pasaule ir mainījusies pēc 11. septembra". Tikpat pierasti jau kļuvuši stāsti par šiem notikumiem medijos. Brīžiem pārņem sajūta, ka ir cilvēki, kas šīs notikušās šausmas grib "izgaršot" vēl un vēl.
Ir notikusi milzīga traģēdija, ko nevarēs aizmirst. Pasaule to saprot. Un turpina dzīvot. Arī traģēdijas upuru tuvinieki, izsāpot zaudējumu, tomēr dzīvo tālāk. Iespējams, viņi alkst pēc atriebības, pēc solidaritātes, pēc turpmāk drošākas pasaules. Bet neesmu pārliecināta, ka caur mediju ziņām viņi vēl un vēl grib atgriezties tajā drausmīgajā notikumā. Mani pārsteidza holivudiskais skatījums uz notikušo jau 12. septembrī, kad vēl un vēl TV tika rādīta māte, kurai dēls zvanījis no nolaupītās lidmašīnas, lai pateiktu, ka mīl viņu. Telekompānijas cēla savus reitingus, balstot tos uz traģēdiju. Un tas vēl joprojām turpinās. Arī Latvijas medijos. Kā sacensībās - kurš vairāk. Katru dienu. Mēnesi pēc notikušā Amerikas melnā diena visai agresīvi tiek atsaukta cilvēku atmiņās. Lai neaizmirst. Nē, par to nav jāklusē, bet nav arī jāpieradina. Pieradināšana pie citu sāpēm ir bīstams. Ir radusies savdabīga atkarība no šīm ziņām. Cilvēkiem liek gaidīt vēl kaut ko. Bet gaidītais var izrādīties jauna traģēdija. Tikai kādā citā dienā. Vai pasaulei ir vajadzīgs šis bezgalīgais stāsts?

Ņujorkā gruvešos atrod deviņas dzīvības
Patiesībā stāsts ir par brīnumu, kas vismaz kādam pēc nelaimes Ņujorkā atnesa prieku. Astoņpadsmit dienas pēc notikušās traģēdijas sagrauto namu drupās glābēji atraduši… kaķi. Nespēdama slēpt prieku un asaras par mājas mīluļa atgriešanos, viņa saimniece atzinusi - kaķiem tiešām ir deviņas dzīvības. Kaut novārdzis un izbijies, pelēkais persiešu šķirnes pūkainis to ir pierādījis. Un vēl arī to, ka pasaule ir izslāpusi pēc labām ziņām. Kaķis, viņa saimniece un glābēji bija kļuvuši gandrīz par dienas varoņiem pat lielāko pasaules ziņu aģentūru materiālos.


"Stulbākā" tauta

Viktors DUKS
25.09.2001

Tikko lidmašīnas "deguns" pieskārās Amerikas Pasaules tirdzniecības ēkas stiklotajai sienai… Mediji bezspēcīgi piedāvāja noskatīties, kā sprādziena uguns, apvienojoties korī ar stiklu lausku un betona putekļu mākoņiem, sāka ieskandināt, iespējams, jauna laikmeta sākumu. Radās sajūta, ka tieši tagad manā acu priekšā notiek tas lūzums, kurš brieda un rūga gadsimtiem ilgi. Kas un kurš bija kļūdījies? Vai tiešām ir pienācis tas brīdis, kad cīņā metīsies ne valsts pret valsti, ne kaimiņš pret kaimiņu, bet gan ticības? Šis šausmīgais vārds "ticība". Cik daudz nežēlības cilvēks savas eksistences laikā ir piedzīvojis no vārda "ticība" un ticības vārdā. Krusta kari, spāņu inkvizīcija, kristietības nešana vai musulmanisms. Jā, es zinu, ka mani vārdi skan pāragri. Neviens nav nokliedzies "Sitiet musulmaņus!" vai "Nāvi kristiešiem". Neviens! Bet, ieskatoties dvēseles visdziļākos nostūros, katram cilvēkam atradīsies, ko pateikt vai kā nosodīt pretējo. To, kas ir citādāks par tevi, tas, kurš dzīvo labāk par tevi vai domā citādāk par pārejiem.
Arābu teroristu uzbrukums sagrāva amerikāņu ticību savai drošībai. Uzbrukums iedragāja katra Amerikas iedzīvotāja uzskatus par pasaules nāciju Nr. 1. Vienā mirklī tie saprata, ka viņi ir tik pat neaizsargāti kā iedzīvotāji Krievijā, Izraēlā vai bijušajā Dienvidslāvijā. Viņi zināja, ka tur sprāgst bumbas un cilvēku dzīvības katru mirkli karājās mata galā. Bet nu ir pienācis laiks, kas satricināja pašu mājas. Ko darīt, kā rīkoties nācijai, kura vairākus gadu simteņus nav izjutusi uz savas zemes tās šausmas un postījumus ko nes kara klātbūtne? Vai ir laiks atcerēties cilvēku tiesības, demokrātiju un integrāciju? Smieklīgi paliek, raugoties uz musulmaņu valsts politiķiem, kuri apgalvo, ka viņu valsts pilsoņi nosoda terorismu un sēro par notikumiem Amerikā brīdī, kad televīzijas ekrāns rāda līksmojošu musulmaņu sejas. Labi, es varu saprast aprobežotu cilvēkveidīgu būtņu sajūsmu pasaulē, kura nepazīst tualeti, bet mans prāts atsakās saprast Francijā dzīvojošo musulmaņu sajūsmu. Runājot par Ameriku, es nevaru nepieminēt otru okeāna krastu. Laikam musulmaņi ir aizmirsuši, ko viņiem ir devusi Eiropas un Amerikas sabiedrība? Ja viņi var priecāties par šo traģēdiju, vai viņiem nebūtu laiks pārcelties atpakaļ uz savu etnisko dzimteni? Vesela kaudze ar neatbildamiem jautājumiem ar daļējiem un mākoņainiem pieņēmumiem. Kāpēc un no kurienes tas nāk? Vai pareizi būtu vainot musulmaņu fundamentālistus? Bet kā tad nosaukt visā pasaulē līksmojošo pūli ar ieročiem rokās? Varbūt atbildi man jāmeklē piecus, sešus gadsimtus senā pagātnē? Gadsimtos, kad mēs, baltie, ar plašu rokas vēzienu atklājām "jaunās pasaules" un ar tik pat plašu vēzienu apzagām to kultūras, bet iedzīvotājus pārvērtām par vergiem. Protams, lielās pagātnes Eiropas nācijas būvēja pilis un radīja mākslu, par kuru man tagad ir jābūt sajūsmā. Bet atkal rodas jautājums, ko viņi ieguva vēl bez tā, ka pakļāva savai gribai Indiju, Āfriku, Āziju vai Amerikas pamatiedzīvotājus?
Es skatos uz Eiropas baznīcām un katedrālēm, pilīm un torņiem. Un es pār tām redzu plīvojam asiņainu plīvuru.
Man šķiet, ka nekad cilvēce nepienāks pie vienota humānisma kopsaucēja, kur visi visus uzskatīs par līdzīgiem. Vismaz pašreiz tas nav iespējams, pateicoties vietai, laikam un apstākļiem, kuri katru dienu iedarbojās uz konkrētu cilvēku sabiedrību. Un vajag tik parādīties kādam "svešajam", lai pēc kāda laika to pārvērstu par "neglīto pīlēnu".
Apkopojot savas pārdomas par pašreizējo pasaules dzīvi, esmu beidzot atklājis pasaules stulbāko tautu vai nāciju. Tātad! Stulbākā tauta uz Zemes ir tā, kura dzīvo kaimiņos, bet karš ir politiķu stulbuma diagnoze, kura lielākoties nav izārstējama.


Traģiskais sākums

Jānis BRUNOVSKIS
25.09.2001

Sajūtas, kuras līdzīgas jocīgiem un murgainiem sapņiem, kuri jaucas ar kādu no Holivudas katastrofu filmu sižetiem. Saspringums, neziņa, varbūt bailes, lai arī tas ir tūkstošiem kilometru attālumā. Tik un tā rodas sajūta, it kā tas notiktu ļoti tuvu. Pasaule vienā stundā ir kļuvusi daudzkārt mazāka un citādāka No vienas puses, tā nu it kā ir saliedētāka un jūtīgāka, no otras puses, atriebības alkstoša, bailīga, neticīga.
11. septembris - traģiskais sākums lielajām pārmaiņām, kas prasīja tik daudz cilvēku dzīvību un atņēma drošības sajūtu ikvienam pasaules iedzīvotājam. Drošības sajūta - tā katram ir sava un katram asociējās ar kaut ko citu; kādam tās ir mājas, miers, cerība, citam - ieroči un spēks. Nevienam pat sapņos nerādījās, ka pasaules varenākajā valstī ASV, kuras tēls gadu desmitu laikā ir veidots tā, it kā tā būtu pati varenākā, bagātākā un militāri spēcīgākā valsts pasaulē, varētu notikt tik grandioza mēroga terora akts. Katastrofas veids izrādījās nesalīdzināmi "vienkāršāks un ikdienišķāks", ko nevar pielīdzināt pašu amerikāņu murgojumiem Holivudas filmās par citplanētiešu uzbrukumiem, dažādu dabas, kā arī kosmisko parādību kaitējumiem.
Pēc šīs traģēdijas neviens pasaules iedzīvotājs nevar būt drošs, ka netiks ierauts kādu pretī stāvošu vai pēc kādām īpašām pazīmēm atšķirīgu spēku domstarpību risināšanas peripetijās. Šo nedrošības sajūtu pastiprina arī apstāklis, ka tik milzīga terora akta sarīkošanai nav vajadzīgas modernākās bruņojuma tehnoloģijas, bet gan vienkāršs nazis un minimāla prasme apieties ar lidaparātu. Kā pierādīja 11. septembris, par uzbrukuma upuri var kļūt jebkurš, pat varenākā valsts pasaulē.
Šobrīd pasaule ir saspringusi gaidās, kas notiks tālāk, kādus terorisma apkarošanas veidus izvēlēsies ASV, vai tiešām tiks uzsākts karš ar Afganistānu. Ir izprotama Amerikas prezidenta vēlme atriebties par notikušo un uzsākt globālu pret terorisma vērstu akciju. Ar terorismu ir jācīnās, par to nav šaubu, jo pasaule ir izmanījusies un iegājusi jaunā vēsturiskā posmā, kurā ir jārada apstākļi, lai droši un kvalitatīvi varētu dzīvot ne tikai Amerikas, bet arī citu pasaules valstu iedzīvotāji. Valstu vadītājiem ir ļoti rūpīgi jāapsver, ar kādiem līdzekļiem viņi grib sasniegt iecerētos mērķus un kādas sekas izraisīs uzsāktie pretterorisma pasākumi.
Ir aizgājuši bojā tūkstošiem cilvēku, tūkstošiem gaišu prātu, tūkstošiem ģimenes cilvēku, tūkstošiem cerību un laimju, ko nevar atgriezt ar citu nevainīgu cilvēku asinīm. Ir netaisnīgi, ka Amerikas valdība realizē atriebības politiku, kas notiek ar masu mēdiju starpniecību. Tiek kurināts rasu naids, tā rezultāta cieš un vēl cietīs nevainīgie. Par Ameriku rodas priekšstats, ka sen viņiem nav bijis kur un ar ko pakarot. Varbūt tas ir tikai kādas augstas militārpersonas vai prezidenta iniciatīva, kurš tādā veidā mēģina apmierināt savus kompleksus un nodemonstrēt, ka viņa rīcībā ir iespējas iznīcināt nabadzīgas, pusbadā dzīvojošas tautas. Trešās pasaules valstīm neviens nedod vārdu, un viņām nav iespēju izteikties. Saskaroties ar 11. septembra terora akta atspoguļojumu medijos (arī "e-studijas" lapā), var atrast lielu daudzumu faktu un skaitļu pārspīlējumu un neprecizitāšu - kā vairāksolīšanā tiek minēts upuru daudzums. Vieniem tie ir 10 000, otriem - 20 000 kaut gan abi šie skaitļi ir pārspīlēti. Krievijas TV kanāls NTV katastrofas laikā yiešraidē retranslēja CNN videomateriālus un jau pirmajā traģēdijas stundā apgalvoja, ka terora aktu izdarījuši palestīnieši.
Izvēloties veidu, kādā tiks apkarots terorisms, Amerika nedrīkst aizmirst par islamu un arābu valstu kultūru, kas ir tūkstošiem gadu vecāka par Amerikas kultūru, kurā ir citas vērtību sistēma.
11. septembris ir sākums procesiem un pārmaiņām, kuras varēs redzēt un sajust tikai tuvākā vai tālākā nākotnē. Un jācer, ka tās būs pozitīvas.


Vienpersoniski lemj pasaules likteni

Indulis BURKA
25.09.2001

11. septembrī Amerikas Savienotajās Valstīs notika līdz šim lielākais terora akts pasaules vēsturē, kurā bojā gājis vairāk nekā 6800 cilvēku.
Todien, kad Ņujorkā bruka Pasaules tirdzniecības centra kompleksa debesskrāpji, bet Pentagona ēka tinās biezu dūmu mākoņos, daudzi cilvēki visā pasaulē ar bažām gaidīja katru nākamo stundu - neviens nezināja, kas notiks tālāk.
Nu nākotnes perspektīvas iezīmējušās visai skaidri. Briest nākamais karš, kurš, iespējams, tehnoloģijas dēļ, ar kurām plātās visas ieinteresētās puses, var kļūt par baisāko slaktiņu, kādu vien pieredzējusi cilvēce.
Amerika ir ļoti ticīga zeme, taču neviens, šķiet, neieklausās Romas pāvesta Jāņa Pāvila II vārdos, kuri aicina neuzsākt asinsizliešanu. Visos citos gadījumos amerikāņi gan naski tver pēc Bībeles, lai apliecinātu cieņu Dievam. Taču tieši šajā grāmatā rakstīti vārdi: "Tev nebūs nokaut!".
Arī Tibetas budistu garīgais līderis Dalailama atzinis, ka viņu dziļi satriekuši teroristu uzbrukumi Amerikas Savienotajās Valstīs, bet vienlaikus vērsies pie ASV prezidenta Džordža Buša un aicinājis viņu nopietni pārdomāt, vai uz vardarbību būtu jāatbild ar vardarbību.
Vien musulmaņu līderi vairākās Tuvo un Tālo Austrumu zemēs izrādījuši prieku par notikušo, aicinot savus ticības biedrus svētku svinības rīkot aiz pievērtiem slēģiem.
Iespējams, ASV rīkotā teroristu iznīdēšanas kampaņa var pāraugt karā, kurā kristīgā ticība cīnās pret musulmaņiem. Tieši ticības kari vēsturē vienmēr bijuši asiņainākie. Bez tam, lasot Nostradama vīzijas, skaidri redzams, ka pasaulē varu pārņems dzeltenā rase. Tieši šobrīd viņiem ir šāda izdevība.
Amerikāņi nav pieraduši pie pazemojumiem, cita veida zaudējumiem. Gadsimtiem ilgi šī nācija vienmēr ir uzvarējusi un diktējusi savus noteikumus visiem citiem. Amerikāņu atriebības kāri pastiprinājis arī viņu kultūras mantojums. Kurš gan no mums nav kāri tvēris pēc kārtējās amerikāņu "bojevika" videokasetes, lai papriecātos par to, kā labais, pozitīvais varonis sadod sliktajam, kurš parasti nācis no kādas musulmaņu vai budistu valstiņas.
Jenķi ir pieraduši, ka asinis līst straumēm, bet labie zēni tik un tā bez nevienas skrambiņas krīt skaistas meitenes apkampienos. Diemžēl tā notiek tikai filmās. Paši amerikāņi par to pārliecinājās Vjetnamā. Gudrais mācās no citu kļūdām - amerikāņiem vajadzētu papūlēties un atcerēties, kā krievu armijai klājās, karojot Afganistānā.
Lielākā musulmaņu un kristiešu atšķirība ir nevis ādas krāsā, bet gan ticībā. Lielākā daļa kristiešu baidās mirt -- ar nāvi beidzas viņu dzīve šajā pasaulē, lai sāktos citā, kurā neviens no mums vēl nekad nav bijis. Musulmaņi turpretī tic reinkarnācijai. Viņi nebaidās mirt. Nāve viņu uztverē ir tikai pārejas posms uz jaunu dzīvi tepat, starp viņiem sen pazīstamām lietām.
ASV prezidents Džordžs Bušs nolēmis par katru cenu noķert Osamanu bin Ladenu, kuru vaino šo terora aktu organizēšanā, dzīvu vai mirušu. Abas puses pat nolēmušas likt lietā bioloģiskos un ķīmiskos ieročus. Afganistānas valdošās islama kustības "Taleban" kaujinieku treniņnometnēs manītas šādu kaujas vielu pielietošanas pēdas. Jau iegādātas nelielas lidmašīnas, ar kurām varētu izsēt Sibīrijas mēra sporas.
Gāzes vai nāvējošas slimības izraisītāju mākonis nav snaipera raidīta lode, kura nekļūdīgi trāpa mērķī. Tāds ierocis vienā mirklī var nogalināt miljoniem cilvēku. Reiz palaists brīvībā, tas var kļūt nekontrolējams.
Es neatbalstu teroristus. Tie bargi jāsoda, taču tāpēc nedrīkst iznīcināt nevainīgus cilvēkus. Nedrīkst iznīcināt cilvēkus tikai tāpēc, ka viņi, atšķirībā no mums, lasa nevis Bībeli, bet Korānu.
Amerikāņi nolēmuši vienpersoniski izlemt pasaules likteni. Lai Dievs dod, ka šis lēmums nebūtu pēdējais pasaules jaunāko laiku vēsturē.


Atriebes kārdinājums

Artūrs DANENBAUMS
25.09.2001


Tūlīt pēc teroristu uzbrukuma ASV prezidents Dž. V. Bušs savā paziņojumā amerikāņu tautai teica: "Mēs atradīsim tos, kas to izdarīja. Mēs viņus izkvēpināsim no alām. Mēs liksim viņiem bēgt un sauksim viņus pie atbildības. Tas neattiecas tikai uz vienu personu…" Patlaban, vairākas dienas pēc traģēdijas, sabiedrības aptauju dati liecina, ka vairāk nekā 85% amerikāņu atbalsta militāra trieciena došanu tai valstij, kuras paspārnē savu patvērumu atraduši teroristi. 75% amerikāņu militāru akciju atbalsta pat tajā gadījumā, ja tā prasītu ievērojamus karaspēka un civiliedzīvotāju upurus.
ASV Kongresa pārstāvju palāta ar ievērojamu balsu pārsvaru nolēma atbalstīt Senāta rezolūciju, kas piešķir ASV prezidentam pilnvaras "lietot visu nepieciešamo un piemērot spēku", lai atrastu un sodītu terora aktu vaininiekus un to atbalstītājus.
Romas Katoļu baznīcas galva Jānis Pāvils II savā paziņojumā izteicis bažas par pieaugošo naida un atriebības noskaņojumu ASV pilsoņu vidū. "Es sūtu savas domas visiem šīs lieliskās nācijas bērniem. Es lūdzu, lai Dievs jums palīdz nekrist naida un vardarbības kārdinājumā un drīzāk sevi veltīt taisnībai un mieram", teica pāvests.
Nedēļu pēc briesmīgajiem terora aktiem valsti ir pāršalcis atriebības un neiecietības vilnis pret arābu tautības ASV pilsoņiem, kā arī islāmticīgajiem. Dalasas pilsētā izdemolētas vairākas mošejas. Jānis Pāvils II izteicis cerību, ka "ļaunprātībai tomēr nebūs pēdējais vārds".
Kaut kas tāds līdz šim varēja notikt tikai Holivudas grāvējfilmās. 11. septembra rīts parādīja, ka kino dažreiz var kļūt arī realitāte. Runā, ka ļaunums mēdzot materializēties. Pirmo šoku, apmulsumu, sēras par bojā gājušajiem tuviniekiem nu ir nomainījis visaptverošs atriebības un atmaksas kāres vilnis. Prezidents Bušs jau ir pieteicis karu "teroristiem, viņu atbalstītājiem un patvēruma devējiem". Tas ir gan brīdinājums, gan apsolījums reizē. Viņa reitings vidusmēra amerikāņu acīs ir pieaudzis gandrīz divkārt. Un nu vairs Bušam nav atpakaļceļa. ASV prezidenta nākamās vēlēšanas nav aiz kalniem. Dž. V. Bušs kā ikviens pietiekoši ambiciozs politikānis cer ASV prezidenta amatu ieņemt vismaz divus termiņus pēc kārtas. Tāpēc solījumi ir jāpilda. Pat tādā gadījumā, ja sasolīts karš. Taisnīgu atmaksu mīlošā amerikāņu tauta tādas lietas neaizmirst. Pretējā gadījumā Džordžs Bušs būtu vienkārši politisks līķis.
Kļūt par līķi nevēlas neviens. Ne prezidents Bušs, ne nabaga amerikāņi. Ne Osama bin Ladena dēls, ne arī viņa talibu atbalstītāji Afganistānā. Abas nometnes drudžaini darbojas. Abas ir apsēdusi šī pārliecība - lielgabalgaļai tomēr būs būt. Visuvarenā Allāha vārdā pret "neticīgajiem" imperiālistiem. Rietumu civilizācijas taisnās tiesas vārdā pret aziātiskajiem saracēņiem. Argumenti mums jau pazīstami. Akla, fanātiska ticība un tikpat fanātiskas atriebes alkas. Jūtas, afekti un emocijas ir slikti padomdevēji veselajam saprātam, intelektam, kura koeficients dažam labam lielvalsts vadītājam, kā runā, neesot pārlieku augsts. Džordžs Bušs un arābi. Tā stulbi ir sanācis. Kādam no viņiem būs būt līķim. Ko lai dara. Mūsu uz Rietumu vērtībām un dzīvesveidu orientētais domāšanas veids čukst: - "labāk jau lai tie ir arābi…"
Nez vai Pentagons, NASA un citi supertehnoloģiju radītāji ir izgudrojuši sudraba lodi Nemirstīgā Kaščeja sirdij. Osama bin Ladens droši vien mierīgi pārlaidīs III Pasaules karu savā dzelzsbetona bunkurā. Gan jau, kad zeme zem kājām vairs nedegs, varēs pasākt atkal kaut ko vērienīgu. ASV specdienesti jau ir pierādījuši savu pilnīgo nespēju šā terorista notveršanā un likvidēšanā.
Toties pavisam drīz NATO aviācijas un sauszemes kontingenta triecienus piedzīvos tie, kuri visticamāk, neko nav dzirdējuši par Osamu bin Ladenu un teroristu grupējumiem. Tie, kuri pat sapņos nav redzējuši Manhetenu, Pentagonu un citus simbolus Rietumu varenības simbolus. Vidusmēra afgāņi, aitu un kazu gani, kuri visbiežāk nav spēruši kāju ārpus sava kišlaka robežām, drīz savām acīm skatīs bumbu sprādzienus, drupas, ievainotos un nogalinātos. Ļoti iespējams, pēdējo skaits ievērojami pārsniegs bojā gājušo skaitu Pasaules Tirdzniecības centra drupās. Šajā skaitā noteikti varēs ierindot tos ASV un arī citu valstu jaunekļus, kuri atdos savas dzīvības "aizstāvot Rietumu dzīvesveidu un vērtības". Varbūt arī viens otrs mūsu NATO kandidātvalsts bāleliņš koalīcijas spēku ietvaros dosies uz Afganistānu, lai izpildītu savu "internacionālo pienākumu" gluži kā PSRS laikos. Drūmā lielgabalgaļas konservu smaka un cinka zārka perspektīva. Romas tēvs aicina pasaules varenos atgriezties pie veselā saprāta un lūdz Dievu par amerikāņiem. Tikmēr Ļaunais ir izbāzis savu kāju no pekles, un šīs pasaules gudrajie netiek skaidrībā, kā to iedabūt atpakaļ. Tā ka s… esam līdz ausīm. Palīdzēt mums var vienīgi Tas Kungs.


Tik trausla ir drošības sajūta...

Artūrs ANDŽS
25.09.2001

Lai gan pagājušas jau divas nedēļas pēc traģiskajiem terora aktiem ASV lielpilsētās Ņujorkā un Vašingtonā, tomēr situācija joprojām ir saspringta. Šķiet, visi lēnām cenšas samierinās ar to, kas noticis. Taču tikai ar to, kas notika. Tracina fakts, ka iespējamais vaininieks vēl ir brīvībā. Un kā lai tagad tic slavenajai ASV drošības politikai?
Pasaulē līdz pat 11. septembra rītam valdīja mītisks uzskats, ka amerikāņi ir planētas lojālākā un saprotošākā nācija, kura jūtas droši zem simboliskā ASV karoga. Miljoniem dolāru "vērtais" terora akts sagrieza visu kājām gaisā. Amerikāņu uzvedībā izlauzās dusmas un naids.
Aizkaitināts cilvēks vairs nespēj pilnībā kontrolēt savu rīcību un nodomus, tādēļ viņš ķeras klāt pirmajam, kas gadās ceļā. Amerikāņu izpratnē vaininieks ir islama terorists Osama bin Ladens. Tādēļ visā ASV vairākkārt saņemtas satraucošas ziņas par notikušajām nesaskaņām un atklātu naidu pret austrumu valstu pārstāvjiem. Izkauties dažkārt nāk tikai par labu. Taču der atcerēties, ka nevajag notikušajā vainot cilvēkus tikai viņa reliģiskās pārliecības dēļ.
Histērija bija pārņēmusi visu pasauli. Pat planētas ievērojamākie politiķi bija manāmi satraukti. Viņi nespēja sniegt tik ļoti gaidītos pārdomātos ieteikumus, lai iespējami drīz izskaidrotu notikušās traģēdijas iemeslus. Vispārējā histērija pārvērtās masu psihozē, biezā putrā samaisot traģēdijas sekas ar klaju ņirgāšanos, ko lielā mērā veicināja arī ASV drošības iestādes. Neviens, tostarp arī ASV, nespēj neko pret terorisma cunami cilni, kas strauji pieņēmās spēkā. Sākotnējais solis pēc traģēdijas bija saraustīta situācijas analīze un nepārliecinoši faktu apstiprinājumi par lietas izmeklēšanu. Amerikāņu pārliecība par pasaules drošāko valsti bruka. Un vienīgais solis, kā tika mēģināts novērst masveida haosu, bija hipotēžu izvirzīšana.
Traģēdija, manuprāt, ir izglābusi ASV prezidenta Džordža Buša juniora politisko karjeru. Jau priekšvēlēšanu kampaņas laikā prognozes nevēstīja, ka kāds no pretendentiem uzvarēs pārliecinoši. Uzvarētājs tika noskaidrots ļoti sīvā cīņā. Šīs cīņas rezultāts daļēji ietekmēja arī Buša politisko reitingu. Tas bija zem 50% robežas, kas ir viens no visu laiku sliktākajiem rādītājiem. Terora akti, lai cik tas arī ciniski skanētu, nodrošināja Bušam strauju izrāvienu - divu nedēļu laikā viņa reitings sasniedza jaunu rekordu ASV prezidentūras vēsturē - par Bušu pozitīvs viedoklis bija 90% amerikāņu. Tiks labs rādītājs nav bijis reģistrēts kopš XX gadsimta 30-jiem gadiem, kad tika uzsākti šādi pētījumi.
Amerikā valda no Vecā kontinenta atšķirīgas tradīcijas. Sākotnēji pret Bušu izturējās ar dalītām jūtām, jo nepārliecinoša bija viņa politiskā argumentācija par to, kas tiks darīts viņa prezidentūras laikā. Taču tagad, kad pret ASV tika veikts lielākais terora akts cilvēces vēsturē, prezidents ir šīs dramatiskās spēles galvenā figūra, kurai ir uzticēts uzvarēt cīņu pret terorismu. Vissvētākā kara modelis, arī militāras un politiskas akcijas, vijas cauri Bušam. Un tieši prezidentam iedzīvotāji tic un gaida no viņa visvairāk. Bušs ir kļuvis par tādu kā amerikāņu taisnīgās cīņas simbolu. Amerikāņu uztverē Bušs ir tas, kurš nāks un pārmācīs teroristus, atjaunojot ASV mieru un nostiprinot ne tikai savas valsts, bet visas pasaules drošību. Un arī drošības sajūtu cilvēkos, kas tomēr ir tik trausla.


Lielvalsts statuss ir sašķobījies

Anita FRANCE
25.09.2001

Draudi. Tiek mainīts kurss. Pilotiem jānosēdina lidmašīna neparedzētajā vietā. Tiek nogalināti piloti, arī viena ķīlniece. Viss teroristiem izdodas līdz brīdim, kad ķīlniekiem palīgā nāk kāds pozitīvais tēls, kas atbrīvo visus. Viss beidzas laimīgi, terorists tiek nogalināts. "Happy end" (angl. laimīgas beigas). Tā laikam notiek tikai filmās. Filmu ar līdzīgu saturu rādīja pa televizoru arī 10. septembra vakarā, kad līdz traģēdijai Ņujorkā bija palicis pavisam īss laika sprīdis. Esmu pārliecināta, ka skatītāji to uztvēra gluži tāpat kā visas citas "action" (angl. darbība, rīcība) filmas. Vai starp skatītājiem bija kaut viens, kam ienāca prātā, ka tik vērienīga un ļoti līdzīga traģēdija var notikt arī realitātē?
11.septembris Ņujorkā bija šoks visai pasaulei. Gan tāpēc, ka upuri bija civiliedzīvotāji, gan tas, ka terora akts tika vērsts pret Ameriku. Manuprāt, tieši tas, ka traģēdija notika Amerikā (un nevis Meksikā, Krievijā vai kādā citā valstī), lika pasaulei nodrebēt - ir cietusi superlielvalsts. Ir sagrauti ASV ekonomiskās un militārās varas simboli. Viens no satraukuma lielākajiem iemesliem acīm redzot ir tas, ka ASV nebija spējusi aizsargāt savus iedzīvotājus. Un tas ir radījis varbūt pat zināmas bailes arī citās valstīs - ja jau ASV to nav spējusi, kurš tad…
ASV par sev nodarīto vēlas atriebties. Taču, atriebdamās veselai valstij, kurā, iespējams atrodas aizdomās turamais terorists, ASV nebūt neīstenos pašas tik ļoti sludinātos demokrātiskas valsts principus - tas būs tas pats terors. Lai gan par cēliem sauktu mērķu vārdā lielas valstis ne vienreiz vien ir veikušas ne īsti tiesiskas, bet sev izdevīgas darbības. Un, briesmīgākais, ka teroru no ASV puses atbalsta ne tikai šīs valsts sabiedrība, kas būtu saprotams, bet arī citas pasaules demokrātijas un arī … Vatikāns. Un pēkšņi iespējamais karš starp valstīm tādas globālas problēmas dēļ kā terorisma apkarošana pārvēršas par karu starp reliģijām - karu starp kristiešiem un musulmaņiem. Manuprāt, neauglīgu un bezmērķīgu karu, kurš nenesīs nekādu atrisinājumu, jo neviena puse nekad savos svētākajos uzskatos nepiekāpsies. Un nav jau arī vajadzīgs, jo ne jau reliģija ir tā problēma, kas patreiz rada kara situāciju pasaulē. Un, iespējams, ka arī ne tik daudz terorisms, bet vēlme atriebties, vēlme "atjaunot" neaizskaramas pasaules lielvalsts statusu. Jā, tieši pasaules lielvalsts statusu, jo, manuprāt, viss šajā pasaulē tomēr lielākā vai mazākā mērā notiek ar ASV akceptu.
Es uzskatu, ka stāšanās pretī vardarbībai ar vardarbību ir nosodāma. Cik šobrīd tiek domāts par vienkāršajiem iedzīvotājiem, kas jau ir gājuši bojā un, iespējams, vēl ies bojā. ASV acīm redzot pats svarīgākais šķiet cīņa ar vienu cilvēku. Tāda egoistiska, bezmērķīga cīņa, it kā ar to varētu beigties visas cilvēces bēdas.


Vīrietis, reliģija, vara un terors

Asnāte RĪBENA
18.09.2001

Ir skaidrs, ka šausminošais terora akts ASV ir divu dažādu vērtību sistēmu sadursme pasaules mērogā. Tas ir konflikts, kas pastāvējis jau ilgi un turpinās pastāvēt. Taču nez vai kāds pirms notikušā būtu spējis noticēt, ka vārdi var kļūt par tādiem darbiem, ka kāds ir tik ekstrēmi noskaņots, varbūt pat izmisis vai vienkārši apvārdots, lai ko tādu atļautos.
Cilvēkam ar veselo saprātu nav grūti secināt, ka reakcija izraisa pretreakciju, ka nekas netiek tā vienkārši piedots. Tieši tas visvairāk biedē kristiešus, kas pārstāv vienu no konfliktējošajām vērtību sistēmām. Islama piekritēji, šķiet, no nāves baidās mazāk - vismaz vīrieši. Viņi ir gatavāki par mums ziedot sevi reliģisko ideālu vārdā. Kāpēc?
Manuprāt, daļēji tas ir tādēļ, ka kristieši Dievu pielūdz individuāli, lai arī piedalās kopīgos dievkalpojumos, procesijās un svētceļojumos. Klausoties kāda tulkotos Dieva vārdus, mēs izvēlamies paši, kam ticēt, kam neticēt, mēs meklējam burtisko Dieva apliecinājumu dzīvē caur brīnumiem, caur individuāliem pieredzējumiem un atklāsmēm, līdz ar to mēs arī izvēlamies ziedoties vai neziedoties Dievam.
Mēs sev piešķiram lielāku nozīmi kā islama reliģijas jeb drīzāk rituāla piekopēji, kas Dievu pielūdz bez ierunām, vēršot skatu vienā virzienā - uz Meku, ievērojot procesuālās prasības - lūdzot Dievu noteiktā laikā, noteiktā vietā un pozā. Neuzdodot jautājumus, bet stiprinot savu pārliecību kolektīvā Dieva atklāsmē, kas ir daudz spēcīgāka par individuālo, jo nav atkāpes, vai tu esi gatavs, vai neesi, vai vēlies to darīt, vai nevēlies. Pilnīgs pretstats Rietumu izpratnei par demokrātiju. Arī svēto rakstu fiksācijas veids jeb pieraksts atspoguļo šo sakarību, kur kristietībā cilvēks Dievu ir atveidojis pēc savas līdzības, turpretī Korānā dzīvas būtnes ir aizliegts attēlot.
Islama valstīs publiskajās lūgšanās piedalās vīrieši - tas ir viņu pienākums. Rituāls rada asociācijas ar armijas disciplīnu. Kristietībā mācītāji, priesteri, bīskapi un citas reliģiskās autoritātes arī pārsvarā ir vīrieši. Tas ļauj secināt, ka reliģijas publiskās izpausmes ir vīriešu interpretācija, politika un domāšanas veids.
Interesanta sakarība ir šī reliģiskā terora akta atribūti. Vispirms jau mērķa izvēlē, vēršoties pret Pasaules tirdzniecības centru. Zīmīgi ir arī teroristu izvēlētie ieroči naži. Enciklopēdijā "Zīmes un simboli" rakstīts, ka debesskrāpis, kas ir viens no Ņujorkas simboliem, "slejas kā nepārprotami fallisks cilvēka sasniegumu simbols", bet naži, ar kuriem teroristi uzbruka pilotiem, īstenojot mērķi sagraut augstceltnes, ir līdzvērtīgi musulmaņu kindžalam. Kā skaidrots simbolu enciklopēdijā, "kindžals parasti ir fallisks simbols un nozīmē vīrišķību. Tas ir tādu kara dievu kā Marss un Mitra atribūts. Musulmaņiem svētais malajiešu kindžals simbolizē Allāha vārdu un absolūto patiesību." Tātad šādas spēles ar nāvi vismaz islama reliģijas pārstāvjiem ir pat leģitimētas, iesvētītas un atbalstītas pret visiem citādajiem jeb neticīgajiem.
Ir grūti pateikt, vai vara kalpo reliģijai vai reliģija kalpo varai. Vai reliģija ir ideoloģiskā bāze un pamatojums ietekmes, pārsvara, spēka iegūšanai, vai arī cilvēki ir iemācījušies reliģiju - tās idejisko, sakrālo nozīmi izmantot šim mērķim. Rodas jautājumi, kas ir šie cilvēki, kam interesē vara un kas cenšas to realizēt? Kādu mērķu vārdā? Kāpēc reliģija māca piedošanu, bet prakse liecina par ko citu? Vai to var tulkot tā: karš ir vajadzīgs tāpat kā miers, tikai kara un miera attiecības ir jāstrukturizē: proti, mums - tautai, tiek mācīta piedošana, lai mēs neiedomātos, ka konflikti ir normāla parādība, taču kādam tiek dota iespēja arī apliecināt varu, izsaucot konfliktu. Netaisnīga var likties tikai attieksme, ka tiem, kam tiek dota mazāka vara un līdz ar to arī nozīme, kā daļa no sabiedrības jeb kolektīva ir spiesti piedalīties varas realizācijā, kas vairāk vai mazāk ir kāda priviliģētā subjektīvs viedoklis.
Šī terora akta kontekstā rodas jautājums, kas ir pašlepnums un vai tam ir kāda saistība ar cilvēka pirmatnējo instinktu - tieksmi izdzīvot. Vai šāda terora akta pamatā ir ilgi krājies aizvainojums par amerikāņu uzkundzēšanos pasaules mērogā ekonomikas, aizsardzības, jauno tehnoloģiju, rūpniecības, arī kultūras sfērā un vēl citur? Vai arī musulmaņi jūtas fiziski apdraudēti? Kā nekā ASV ir NATO militārās alianses galvenais balsts. Bet varbūt, kā liecina fakti, musulmaņi ir tik lieli analfabēti un bezdomu, bezemociju radījumi, ka viņiem vēl tālu līdz Rietumu humānisma idejām un centieniem pēc miera.
Tikai Dievs vien to zina, kur nonāk divu ticīgo dvēseles - tāda, kas nogalināšanu uzskata par grēku, un tāda, kas to uzskata par savu pienākumu reliģisko ideālu vārdā.
Lai arī pasaulē risinās globalizācija procesi, lai arī robežas kļūst atvērtākas un cilvēki internacionālāki, vērtības un kritēriji demokrātiskāki un mūsu attiecības brīvākas, izrādās, ka ir vēl pietiekami daudz būtisku atšķirību pasaulē, kuru dēļ ir un būs konflikti.
Varbūt tā ir sava veida dievišķā gudrība un lielie svaru kausi - neļaut kādam iedomāties sevi par Dievu (ASV, lai arī savulaik apbrīnotā nākotnes un cerību valsts, pēdējos gados, šķiet, demonstrējusi pārāk lielu visvarenību - vispārējā amerikanizācija Eiropā un citur, internets un caur to plūstošā, nekontrolējamā pozitīvā un negatīvā informācija (teroristu saskarsmes vieta), bojeviki, Disnejlendas un vēl daudz kas cits, kas simulē notikumus, jaucot realitāti ar fantāziju (visas mūsu domas kādreiz materializējas), masu kultūra un vērtību noliegums - tādu vērtību, kas piešķir unikalitāti lietām, būtnēm, procesiem utt., liekot izjust pietāti, ASV nostāja globālās sasilšanas jautājumā, diskriminējot ES un citas pasaules valstis, ASV nevēlēšanās atbruņoties, mainīt savu nostāju militārajos jautājumos, nosaucot sevi par pasaules policistu, ASV demonstratīvā izstāšanās no ANO pret rasismu vērstās konferences, tādejādi solidarizējoties ar Izraēlu un vēl, un vēl.
Tā vien šķiet, ka vara un reliģija ir attālinājušās viena no otras tajā nozīmē, ka varas realizācijas procesā netiek ņemti vērā reliģiskie principi un motivācijas. Bet varbūt tas nekad nav darīts.
Savulaik pasaulē esot valdījis matriarhāts un karu neesot bijis. Šobrīd pasaules politika ir vīrišķā - it kā pozitīvā, gaišā, debesu, aktivitātes apliecinājums. Taču drīzāk tie ir simboliskie jēgas piešķīrumi, kas nav attiecināmi uz realitāti, piemēram, terora aktu ASV.
Atliek vien domāt, ka realitāte - mūsu attieksmes un savstarpējā hierarhija kādreiz novedīs pie tā, ka nebūs jākaunas par saviem, savu vecāku un bērnu grēkiem, jo grēki tiek nožēloti, bet prakse rāda, ka viss atkārtojas un turpinās (kauns ir paradokss). Ja tā domāsim, varbūt, ka tā notiks. Bet drīzāk tā ir utopija - izslēgt no savas apziņas vārdus "karš" un "terora akts", iznīcinot arī kolektīvo atmiņu, kas ir gan ģenētiski iekodēta, gan arī materiāli piefiksēta, jo jebkas, ko nosaucam vārdā , ir jēgpilns. Kā saka Uldis Tīrons rakstā "Kaut kas par neko": ""Nekas ir" kā tas, par ko var runāt un domāt."


Pasaule, kurai nepieder humānisms

Vita TEIVĀNE
18.09.2001

Šī ir pasaule, kurā atļauts viss. Visatļautība tiek producēta cilvēka smadzenēs. Un vissmagākā visatļautības forma ir dzīvības laupīšana. Manuprāt, loģiskas tiesības uz iznīcināšanu var būt tikai attiecībā uz to, ko pats esi radījis. Nedz pašam indivīdam, nedz viņa bioloģiskajiem radītājiem vecākiem nav dotas tiesības uz dzīvības laupīšanu tā vienkāršā iemesla dēļ, ka neviens no mums nav spējīgs/tiesīgs (?!) izvēlēties savu piedzimšanu.
Homo sapiens asinskāre, atriebības kāre un iedzimtā agresija nav nekāds jaunatklājums: pierādījumi tam atrodami ikvienā no civilizācijas attīstības posmiem. Kārtējais masveidīgas asinsizliešanas gadījums - teroristu uzbrukums ASV ekonomiski un stratēģiski svarīgiem objektiem (Pasaules Tirdzniecības centrs un Pentagons, 2001. gada 11. septembris) ar nodomu iebaidīt, pierādīt savu taisnību (jautājums - kādu?), visspēcību utt. (patiesā motivācija glabājas pašu teroristu prātos, bet mums tās ir tikai un vienīgi hipotēzes) ir tikai viens no. Tiesa gan, lielākais šajā 21. gadsimtā - tā formulē mediji. Bet gadsimts vēl ir tikai sācies.
Cīņa par varu un naudu ir bijusi būtiskākais dzinulis lielākajām cilvēces traģēdijām - arī pasaules kariem. Varaskāri despoti nāk un iet, viņu vietā atkal nāk jauni. Cikliska parādība, kura varbūt pat ir likumsakarība. Un izpaliek mācīšanās no pagātnes, kura glabā sevī cilvēku asiņu un asaru plūdus, izpostītus likteņus. "Visvarenie" joprojām turpina uzdarboties.
ASV notikušo oficiāli nodēvējušas par atklātu uzbrukumu demokrātijai. Man to gribas nodēvēt par kārtējo uzbrukumu humānismam. Jā, apzinos, ka tas skan naivi uz šīs sajukušās pasaules fona, bet, manuprāt, ir būtiski par to runāt tieši šajā kontekstā. Jo parādību analīzei ir jānotiek, ielūkojoties to visdziļākajās saknēs.
Risinājumi? Ne jau asinis pret asinīm. Atriebība atriebības dēļ ir tikai un vienīgi situācijas saasinājums un solis uz vispārējām ciešanām, bailēm un haosu, uz esības kļūšanu par neesību. Konkrētajā gadījumā - drošs solis pretī jaunam pasaules karam. Vai to mēs gribam? Cīnoties par sevis iedomāto "vietu zem saules", saprātam ir īpatnība fatāli aptumšoties un kļūt par dzīvniecisku instinktu, kura pamatprincips: "Ja gribas dzīvot tā, kā gribas, traucēkļi jānovāc. Jebkurus iespējamos līdzekļus izmantojot."


Pasaules vienaldzība baro terorismu

Velga VĪTOLA
18.09.2001

Ir pagājusi nedēļa pēc terora akta Amerikā, bet atkal un atkal medijos skatāmi Holivudas grāvējfilmu cienīgi skati. Šķiet, ka pat šoreiz tiek nedaudz piespēlēts, lai tas viss izskatītos pēc neliela šova. Tā vietā, lai intervētu aculieciniekus, rādītu nelaimes sekas, mediji izvēlas grandiozās liesmas un mutuļojošos putekļu mākoņus.
Šur tur dzirdamas biznesmeņu bažas par tūrisma biznesa attīstību un dolāra svārstībām, citi piemin vārdu "karš", taču neko neesmu dzirdējusi par krīzes centru veidošanu cietušajiem un viņu ģimenēm.
Mana draudzene, kas dzīvo Kalifornijā apgalvo: "Mēs te dzīvojam savu dzīvi, cilvēki iet uz darbu, izklaidējas. Visi rāda happy people smaidiņus kā parasti."
Man šķiet, ka pasaules eksistences principi pielīdzināmi novērojumiem par cilvēka mūža cikliem. Indivīds piedzimst, attīstās, bet tad atkal nonāk "laimīgajā" bērna prātā. Spriežot pēc notikušajiem procesiem, Pasaule ir mūža otrajā pusē. Runas par augsto kultūras, izglītības attīstību, 21. gadsimta sasniegumiem liekas augstprātīgi apgalvojumi. Pilnveidojoties industrializācijai, cilvēki piemirsuši par toleranci, iecietību un mīlestību vienam pret otru.
Par notikušo ASV vaina jāuzņemas visai pasaulei. Jā, arī mums. Cēlonis neslēpjas tikai musulmaņu dumpinieciskumā, bet civilizācijas vienaldzībā un naidā.
Tuvajos Austrumos karo nepārtraukti, taču sabiedrība to uztver kā normu, domājot, lai viņi tur karo, tas mūs neskar, bet te pēkšņi sāk brīnīties par terorismu.
Internetā lasot izteikumus, ka Amerika to jau sen bija pelnījusi, pārņem neizpratne. Diez vai šo viedokļu paudēji kaut ko tādu apgalvotu, ja paši nejauši tur būtu atradušies traģēdijas brīdī.
Notikusi sabiedrības vērtību un attieksmju degradācija. Tas ir absurds, ja māte stāsta savam bērnam, lai neuztraucas par karu, jo tad miršot visa ģimene. Un pēc šī skaidrojuma bērns nomierinās.
Nolemtība - tāda ir maksa, kuru cilvēki izvēlējušies maksāt par dzīvošanu uz planētas Zeme.
Galu galā katrs tic vai nu dvēseles pārdzimšanai, vai tās nonākšanai labākos medību laukos. Pat tie, kas sevi uzskata par neticīgajiem, skaidri zina, ka nevēlas nonākt ellē. Bet varbūt mēs jau tagad tur esam.


"America The Beautiful"

Zane NIKODEMUSA
18.09.2001

Ir pagājusi nedēļa kopš šaušalīgajiem terora aktiem ASV, un cilvēkos līdzjūtību pret upuriem (amerikāņi paši lieto mīļāku apzīmējumu - "loved ones" (mīļotie)) un viņu ģimenēm nomaina nepieciešamība pēc atdarīšanas. Tas notiek pēc gadu gadiem cilvēku apziņā iesakņojušā principa - kā tu man, tā es tev. Šobrīd ar šo audzināšanu nodarbojas gan valsts valdība, gan mediji. Cilvēkus gatavo karam. Karam atriebības dēļ.
Lai arī daudziem vārds "karš" izraisa nepatīkamas emocijas, tomēr pašlaik amerikāņu tauta tajā saskata daudz vairāk nekā cīņu starp reliģijām un teritorijām, kā tas ir bijis gan vēsturiski, gan šodien. Karš ļautu atriebt daudzu cilvēku nāvi, kuri gāja bojā savas valsts varenības dēļ, un atjaunot ASV drošās, stiprās un aizsargātās valsts statusu. Ar tā palīdzību varētu iznīcināt terorismu, kas ir īpaši sevi parādījis 21. gadsimta pasaulē. Es gan par iespējām iznīcināt terorismu stipri šaubos. Katrā ziņā vārds "karš" dominē CNN un NBC ziņu pārraidēs, galvenajos ASV un Eiropas laikrakstu virsrakstos, kā arī visas pasaules politiķu izteikumos. Vieni, piemēram, Amerikas prezidents Džordžs Viljams Bušs, valsts sekretārs Kolins Pauels un Lielbritānijas premjerministrs Tonijs Blērs terora aktus dēvē par kara pieteikumu visai demokrātiskajai pasaulei. Bet Francijas prezidents Žaks Širaks un Romas pāvests Jānis Pāvils II lūdz nogaidīt un atrisināt visu pēc taisnīguma un miera principiem. Tomēr ir jāatzīst, ka notikumi ASV ir izraisījuši agrāk gandrīz neiespējamo. Daudzas valstis, kuras iepriekš bija nosodījuši Amerikas valdību tās politikas dēļ, šobrīd ir gatavas sadarboties, lai iznīcinātu terorismu. Kaut arī katrai no tām ir kādi savtīgi nolūki (Pakistānai - uzlabot valsts ekonomiku, Irānai - tās musulmaņi ir šiīti, kam ir asas nesaskaņas ar sunnītiem, ko pārstāv Taleban grupējums), valstis sper viena otrai pretim soļus, ko tās nav darījušas gadiem ilgi.
Bet mani joprojām visvairāk pārsteidz amerikāņu ticība savai valstij un tās vadoņiem. Lai arī daži no tik nozīmīgajiem valsts simboliem ir sagrauti, tauta ir saliedējusies un vēl vairāk tic savai valstij. Lielākā daļa no viņiem tagad skaļi nedala pasauli labajos un sliktajos, savējos un musulmaņos, bet parāda savu uzticību Amerikai. Turot valsts karogus, viņi noliek svecītes, piemin terora aktos bojāgājušos un dzied "America The Beautiful". Viņi turpina ticēt valdībai, lai arī vēl joprojām nesaprot, kā atbildīgie dienesti varēja pieļaut lidmašīnām nokļūt lielo pilsētu centros nepamanītām. Iedzīvotāji iet palīgā savai stiprajai valstij, kas patiesībā ir viņi paši. ASV prezidents ir devis rīkojumu par 50 000 rezervistu mobilizāciju valsts aizsardzībai. 35 000 rezervistu jau stājušies ierindā.
Es novēlu šai valstij palikt (varbūt kļūt?) par "America The Beautiful". Bet, man šķiet, ka manās acīs tā zaudēs šo apzīmējumu itin drīz. ASV valdība ir nolēmusi iznīcināt terorismu līdz saknēm. Un šobrīd ir informācija, ka tas tiks darīts, bombardējot Afganistānu. Taču es neticu, ka valsts var atgūt drošības un aizsardzības slavu, nogalinot civiliedzīvotājus. Iespējamais terora aktu rīkotājs Osams bin Ladens jau nebūs tas, kurš dzīvos būdiņā kalnu pļavās un ganīs kazas atklātā vietā, kā to dara daudzi no civiliedzīvotājiem. Viņš un viņa līdzbiedri pārzina kalnus Afganistānā tikpat labi kā Dž. V. Bušs savu kabinetu Baltajā namā. Vienīgi var jau būt, ka Amerikas prezidentam būs tikpat daudz savu darbu protošu palīgu karā pret terorismu, kā tas ir ikdienā Baltajā namā Vašingtonā. Tad, palīgiem saliekot kopā katras istabas plānu, tiks izveidots viss Baltā nama (šoreiz Afganistānas kalnu un O. bin Ladena atrašanās vietas) plāns. Ja tādā veidā tiktu meklēts risinājums, lai Afganistānā ciestu pēc iespējas mazāk civiliedzīvotāju, arī es varētu saprast dziesmas "America The Beautiful" nozīmi un varbūt pat iemācītos tās vārdus, lai dziedātu līdzi.


Melnā diena Amerikā

Ilze GRAŽULE
18.09.2001

Šķiet, ka līdz 2001. gada 11. septembrim uz planētas Zeme neviens nevarēja iedomāties, ka 21. gadsimtā Ameriku varētu satricināt terora akts, kura laikā ar nolaupītām pasažieru lidmašīnām tiks izpostīts Pasaules tirdzniecības centrs Ņujorkā un Pentagona ēka Vašingtonā, paņemot sev līdzi tūkstošiem dzīvību. Haoss, bailes un panika otrdien valdīja visā lielvalstī. Tik briesmīgu terora aktu cilvēce vēl nebija pieredzējusi. Baisi ir apzināties, cik mūsdienās cilvēks var būt neaizsargāts.
Bija parasts darbadienas rīts. Ļaudis steidzās veikt savus dienas darbus, un te pēkšņi stundas laikā izmainījās visa dzīve. Pie daudziem no viņiem vairs neatgriezīsies draugi, radi un kolēģi. Būs jāpaiet ilgam laikam, kamēr desmitiem tūkstoši cilvēku atgūsies no šausmām un apjukuma, ko piedzīvoja šajā tumsas dienā. Arī paši amerikāņi atzīst, ka dzīve ASV un visā pasaulē nekad vairs nebūs tāda kā iepriekš. Šajās dienās katrs cilvēks, kuram krūtīs ir sirds, nevis tikai sirdsveidīgs motors, kas uztur dzīvības procesus, aizdomājas par ļaunumu un neizmērojamo cietsirdību, kas tomēr valda mūsdienu pasaulē. Šo nežēlīgo teroristu nerēķināšanās ar tūkstošiem visdažādāko tautību, rasu un reliģiskās pārliecības cilvēku dzīvību pasaulei liek aizdomāties arī par esošās civilizācijas deformēto uztveri un domāšanu. Un, kā lai ir citādi, ja ik dienu televīzijas kanāli griež bojevikus, kuros klaji tiek parādīts, cik nevērtīga ir cilvēka dzīvība un viss pārējais, kas mums ir visapkārt. Varbūt šī traģēdija vēlreiz liks aizdomāties kinobiznesa pārstāvjiem par pastāvošo problēmu. Nedrīkst aizmirst, ka ļaunums rada tikai un vienīgi ļaunumu.
Šķiet, ka amerikāņi ir neziņā, kā rīkoties, kā sodīt noziedzniekus, kas nogalinājuši tūkstošus. Vai uzbrukums Afganistānai kaut ko mainīs? Arī tur taču dzīvo nevainīgi cilvēki, kas vēlas tikai mieru. Kādēļ viņiem būtu jācieš par dažu fanātisku teroristu radīto vājprātu? Ja sāksies uzbrukums, tajā cietīs arī bērni, viņu mātes, veci ļaudis.
Jebkura vardarbība rada jaunu vardarbību. Gribētos cerēt, ka amerikāņi neķersies pie atriebības kā slīcējs pie salmiņa un sapratīs, ka tā nemazinās nežēlīgās sāpes, kas šobrīd pārņēmušas amerikāņus.


Kad terorisms pārvēršas karā

Kristīne SOMERE
18.09.2001

11. septembra rītā īsi pirms deviņiem pēc Ņujorkas laika Pasaules tirdzniecības centra debesskrāpjos ar aptuveni 18 minūšu intervālu ietriecās divas nolaupītas lidmašīnas, viena no tām bija American airlines lidmašīna, kas pacēlās no Bostonas, lai lidotu uz Losandželosu. Abi debesskrāpji aptuveni pēc stundas sabruka. Pēc neilga laika dega Pentagons - ASV aizsardzības ministrijas ēka.
Sākās cilvēku evakuācija no tuvākās apkārtnes, daudzi pameta savas mājas. Apkārt valdīja panika, jo ikviens bija norūpējies gan par sevi, gan saviem tuviniekiem.
Cilvēkus mierinādams, ASV prezidents Bušs uzrunāja tautu, stāvēdams uz gruvešu kaudzes un solot atriebt terora aktā bojā gājušos. Tūkstošiem brīvprātīgo pieteicās palīdzēt novākt gruvešus un sniegt citu palīdzību. Tiek lēsts, ka bojā gājuši 10 000 -20 000 cilvēku.
Pie vēstniecībām un katastrofas vietām tika aizdedzinātas sveces, cilvēki vienojās lūgšanās par saviem bojā gājušiem tuviniekiem.
NATO pirmo reizi tās pastāvēšanas vēsturē ir apsvērusi iespējas kolektīvi reaģēt uz teroristu uzbrukumiem ASV. Vēl grūti prognozējams, kā rīkosies traģēdijā cietušie amerikāņi.
ASV pārstāvji ir pārliecināti, ka terora aktā vainīgs arābu terorists Osams bin Ladens, lai gan viņš pats savu vainu noliedzot. Bet amerikāņu naidu un dusmas jau izbauda daudzi ASV arābi, lai gan vēl nav pierādīta teroristu saistība ar islama grupējumiem.
ASV mobilizētie piloti un jūras kājnieki izmēģina uzbrukuma stratēģiju, tajā pat laikā civiliedzīvotāji nevēlas karu. Ļaudis Afganistānā dzīvo pastāvīgās bailēs par savu nākotni, turīgākie jau pametuši savas mājvietas, bet trūcīgākie paļāvīgi gaida savu likteni.
ASV pilsētu ielās cilvēki protestē pret iespējamo kara darbību. Viņi uzskata, ka neko labu tās nedos, jo tiks izlietas arī nevainīgu cilvēku asinis.
Viedokļi par notikušo un tālāk sekojošo ir dažādi. Daudzi uztraucas par iespējamo pasaules karu, kuru it kā izraisīšot ASV uzbrukums Afganistānai. Gan nav īsti skaidrs, kura valsts iesaistīsies kara darbībā, kura būs tik drosmīga, lai stātos pretī Amerikai. Lai gan neticas, ka arī paši amerikāņi nez vai būs tik drosmīgi, lai karotu Afganistānā. Drīzāk izskatās, ka ASV plānos ietilpst tikai un vienīgi bombardēšana un iznīcināšana. ASV pretuzbrukuma sekas grūti prognozēt.
Kāds arābu izcelsmes ASV pilsonis izteicies, ka Amerika to bija pelnījusi par visiem pāridarījumiem arābiem, jo to, ko amerikāņi pieredzēja pāris stundās, viņš esot piedzīvojis septiņu gadu garumā: šaušanu, ēku brukšanu, cilvēku paniskās bailes, vēlmi dzīvot un atgriezties mājās. Liela daļa atbildības par to esot jāuzņemas ASV, jo finansiālais atbalsts ebrejiem, kuri dzinuši arābus no mājam, nācis tieši no amerikāņiem. Pēc viņa domām, atbalsts ebrejiem bijis tik liels tieši tāpēc, ka runa ir par lielu naudu, jo ebreji kontrolējot 80% no pasaules dimantu tirgus.
Amerikāņi ir aizvainoti, arābi nobijušies, bet Eiropas valstis dzīvo gaidās par notikumu tālāko attīstību. Tas ir tikai un vienīgi laika jautājums.


Diena, kad zaudējām mieru

Edgars PUMPAS
17.09.2001

Otrdiena, 11. septembris. Pasauli pāršalc traģiska un sirdi plosoša vēsts. Vēsts, kas pirmajā brīdī atgādina sižetu no kāda varmācības un nežēlības pārpilna trillera. Bet, lai cik tas dīvaini un prātam neaptverami arī būtu, tā izrādās skarba realitāte - ASV ir noticis šausminošs terorisma akts.
Realitāte, kas izmainīja dzīvi tūkstošiem Amerikas un pasaules iedzīvotāju. Vienā mirklī harmonijas un miera, sapņu un fantāziju pilnā pasaules vienīgā superlielvalsts tika burtiski paralizēta. Kas varēja paredzēt, ka kaut kas tāds var notikt ar, mūsuprāt, tik stabilo un šķietami nesatricināmo valsti otrpus okeānam. Un tomēr. Dieva, likteņa vai kāda cita augstākstāvoša spēka ceļi ir neizdibināmi. Tas notika!
Man, cilvēkam, kuram nav nekādas tiešās saistības ar Ameriku, acīs sariesās asaras. Jutu, ka arī es šajā mirklī kaut ko zaudēju. Jā, tieši tā - es zaudēju drošības un miera līdzsvaru, sajūtu, kas ir tik ļoti nepieciešama ikvienam cilvēkam.
Traģiskie notikumi Amerikas Savienotajās Valstīs liek man aizdomāties par to, ka, lai arī cik spēcīga būtu mūsu armija, lai cik jauni un moderni ieroči mūsu arsenālā būtu, nekas nav tik absolūts, lai varētu garantēt cilvēka dzīvību jebkurā situācijā. Un brīžiem liekas, ka mēs esam kā marionetes valstsvīru savstarpējo nesaskaņu un konfliktu risināšanā. Viņi paši neiet kaujās, viņi nelej asinis par citu "cēlajām" idejām, viņi nezina, kā ir pieredzēt kara šausmas, viņus vada tikai viens mērķis - uzvara.
Sāpes... Skumjas... Smeldze... Nemiers... Bailes... Šaubas... Rūgtums... Atriebības alkas... Piedošana... Un visam pāri jautājums: kāpēc?


Mīlēt dzīvību, nevis dievus

Inese PRIEDĪTE
17.09.2001

Četras nolaupītas lidmašīnas, sagrautas ēkas, vairāk nekā desmit tūkstoš dzīvību, kuru vairāk nav. Kuram tas bija vajadzīgs? Izmeklēšana turpinās, ir aizdomas, ir liecības, ir draudi vainīgajiem. Un ir liels izmisums un bailes. Nevienu neizbrīnī ASV reakcija un solījumi dot bruņotu prettriecienu. Iznīcināt vainīgos. Afganistānā valdošais Taleban grupējums jau lūdzis ASV neizdarīt raķešu triecienus viņu teritorijā, kamēr NATO izteicis ASV atbalstu, aktivizējot alianses hartas punktu, ka uzbrukums vienai dalībvalstij uzskatāms par uzbrukumu visai NATO. Un tā arī ir. Sprādzieni Ņujorkā ir uzbrukums ne tikai NATO dalībvalstīm, tas ir uzbrukums katram, kam svarīgas demokrātiskās un cilvēciskās vērtības. No vienas puses, man ir grūti iztēloties, kas notika Amerikā un attiecināt to uz sevi. Nav viegli iztēloties šausmas, ko piedzīvoja cilvēki, kas atradās debesskrāpjos. Un var tikai nojaust par bojāgājušo tuvinieku sāpēm. Mana dzīve turpinās bez sērām, bez skumjām. Godīgi sakot, biju nedaudz dusmīga, ka traģēdijas dēļ Latvijas Televīzija atcēlusi tieši to seriālu tieši tajā vakarā, kad beidzot biju nolēmusi paskatīties, kas tad notiek mūsu zilajos ekrānos. Nopietni sērīgu raidījumu translācija taču neko nemaina. Un ko mainītu tas, ja mēs pēc šī traģiskā notikuma pasmaidītu par kaut ko jauku mūsu dzīvē?
No otras puses, uzbrukums ASV ir uzbrukums arī man, un otrdienas vakarā, vērojot jaunāko informāciju par notikumiem Amerikā, redzot, kā pasaule satraucas arvien vairāk, kā raud cilvēki, kas meklē savus tuviniekus, savus mīļos, kā sabrūk labklājības valsts mierīgā un pārticīgā dzīve, kā mirst cilvēki, man prātā nāk tikai viens risinājums - iznīcināt pilnīgi visus, kas izaudzinājuši cilvēkus, kuri spējīgi uz kaut ko tādu. Iznīcināt līdz ar viņu ticību. Jo kas gan cits, ja ne fanātiska ticība liktu cilvēkam iesēsties lidmašīnā, lai nogalinātu sevi un vēl tūkstošiem citu. Islams ir reliģija, kas Dievu, idejas nostāda augstāk par cilvēka dzīvību, cilvēka izjūtām, cilvēka vēlmēm. Un nesauciet mani par reliģiski neiecietīgu. Ir smieklīgi bažīties par iespējamu reliģisko neiecietību, islamofobiju, kas varētu sākties pasaulē, brīdī, kad joprojām drupās mirst un tiek meklēti pazuduši kādam svarīgi un mīļi cilvēki. Var jau runāt par dažādiem islama virzieniem, par dažādām tautām, kurās valda šī ticība. Es apzinos, ka ne jau visi musulmaņi ir ļauni un sodāmi par notikuši ASV. Taču viņi ir pieļāvuši, ka starp viņiem izauguši teroristi, kuriem vienaldzīgas citu sāpes, kuriem tik svarīgi iznīcināt citu dzīvības, ka svarīga vairs neliekas pat pašu dzīvība.
Es nepiekrītu Vecās Derības sauklim aci pret aci, zobu pret zobu. Pret vardarbību nedrīkst vērsties ar vardarbību, uz ļaunumu nedrīkst atbildēt ar ļaunumu. Bet dzirdot, ka palestīnieši līksmo par notikumiem Amerikā, tā vien gribas noslaucīt viņus no Zemes virsas. "Bet arī palestīniešus var saprast", oponē kāds šoferis, man braucot ar autostopu. "1948.gadā Izraēla taču tika izveidota uz zemes, kas bija piederējusi Palestīnai. Un kopš izveidošanās šī valsts ir karojusi ar kaimiņu zemēm un arvien pletusies plašumā." Bet vai palestīniešiem ir tiesības dusmoties uz ASV par to, ka tā savā laikā ir atbalstījusi neatkarīgas valsts izveidošanos?
Sabiedrība runā par trešā pasaules kara sākšanās iespēju. Es tomēr nevēlo atriebību. Es sevi uzskatu par cilvēku. Un jauns nevainīgu cilvēku iznīcināšanas vilnis neko nemainīs. Tas neatgriezīs jau mirušos un nedos mierinājumu. Tas neiznīdēs terorismu. Varbūt varētu sākt ar vispārēju ieroču iznīcināšanu visā pasaulē. Tas būtu labs sākums.
Patiesībā nav vairs svarīga atbilde uz jautājumu, kā tagad rīkoties ASV. Vai dot atbildes triecienu un kam dot atbildes triecienu, kā atrast vainīgos? Manuprāt, šajā situācijā svarīgs ir tikai viens jautājums: kad beidzot civilizācija iemācīsies to, ko sauc par mierīgu līdzāspastāvēšanu? Kas beidzot iemācīs cilvēkam pieņemt citu, saprast citu, uzskatīt arī citus cilvēkus un viņu intereses par svarīgiem? Kas iemācīs mīlēt? Šodien mēs runājam par jauna veida karu starp kultūrām un ticībām, nevis starp valstīm. Daudzām kultūrām un daudzām ticībām pasaules vēsturē bijusi raksturīga tendence izplesties un uzspiest. Tāpat arī kristietība savulaik ir vardarbīgi uzspiesta, cīņas par reliģiju turpinās vēl šodien un ne tikai Austrumu pasaulē. Gribas nolādēt to, kurš uzrakstījis pasaules reliģiju svētās grāmatas, izdomājis Dievu, fanātiski cīnījies par savas ticības izplatību. Vispirms mums ir jāiemācās mīlēt cilvēkus, un tikai pēc tam varam runāt par mīlestību uz Dievu. Dieva nav - kāpēc cilvēki tam tic?
No otras puses, varbūt ir pārsteidzīgi noliegt Dieva esamību. Amerikā notikušo varētu skaidrot arī kā Dieva sūtītu zīmi. Varbūt Dievs ir iedvesmojis pašus cilvēkus īstenot vienu no amerikāņu patērētāju sabiedrības radītajām fantāzijām, norādot, pie kā var novest vardarbības, naudas un seksa elku pielūgsme tā vietā, lai izvēlētos patiesas vērtības. Zināmā mērā cilvēce bija pelnījusi šo traģēdiju. Un zināmā mērā mums šī traģēdija bija arī vajadzīga. Taču ir arī atskārsme, ka jau esam pārkāpuši to robežu, pāri kurai nedrīkstam iet. Ne velti Latvijas Televīzija pieņēmusi lēmumu, ka tā turpmāk izvairīsies savā programmā demonstrēt filmas, kas sludina vardarbību. Vai tā būs tikai deklarācija vai tālākās rīcības princips? Mediji varētu padomāt arī par pozitīvisma un iecietības ģenerēšanu sabiedrībā. Par cilvēkmīlestību.
Līdz šim es ticēju, ka lielu karu vairs nebūs, jo cilvēce ir iemācījusies novērtēt dzīvību un cilvēktiesības. Bet pēkšņi izrādās, ka dzīvībai joprojām nav nekādas vērtības. Ir tik viegli graut. Taču tas, kas grauj, nav ne varonis, ne cīnītājs, ne ideju, ticības vai valstu aizstāvis. Šāds cilvēks ir mazvērtīgs gļēvulis. Drosme ir mesties drupās un ugunī, lai glābtu, nevis nogalinātu. Drosme ir uzcelt, nevis graut, drosme ir pieņemt sevi un pieņemt citus. Kāpēc ir vajadzīgi ieroči, kāpēc ir vajadzīgi kari? Tie taču laimi nenes. Un neticu, ka laimi nes vara vai nauda, kas gūta ar kara palīdzību. Karš ir bezjēdzīgs. Terorisms ir bezjēdzīgs. Tūkstošu nāve ir vairāk nekā bezjēdzīga. Kā kaut kas tāds varēja notikt? Lai atbildētu, nav vajadzīga izmeklēšana, spiegošana, simtiem nopratināšanu. Vajag rūpīgi ieskatīties sevī, sabiedrībā, ko esam izveidojuši, un mūsu vērtībās. Es ticu, ka atbilde atrodama tur.


Klusums ir laiks pārdomām un dusmu slāpēšanai

Ilze POLE
17.09.2001

Neziņa, sajaukusies ar bailēm, nedrošība un izmisuma sajūta - tādu emociju gammā, iespējams, dzīvo lielākā daļa amerikāņu. Šķietami mierīgā dzīve un apziņa, ka viņi no visa ir pasargāti, izkūpējusi gaisā līdz ar sprādziena radīto ugunsgrēku dūmiem. Iespējams, ka nekad nekas vairs nebūs tā, kā ir bijis. Iespējams, ka viss atkal atgriezīsies vecajās sliedēs. Iespējams, ka sagrauto debesskrāpju vietā atkal sliesies milzu augstceltnes, kā sola Ņujorkas mērs. Iespējams, ka Amerika atklās, kurš veica šo terora aktu un kam tas bija vajadzīgs. Iespējams. Tikai noteikti nebūs iespējams vairs nodzīvot to cilvēku dzīves, kuri kļuva par upuriem. Viņiem tās palika kaut kur - starp debesīm un zemi, izmētājušās starp drupu kaudzēm, sadegušas, izkritušas caur stikliem.
Zem visiem skaitļiem, kas vēsta par bojā gājušo skaitu, slēpjas pa kādam stāstam, kas būtu pilns visa piedzīvotā šausmu. Telefona zvani no drupu kaudzēm, no lidmašīnām. Kāds puisis telefona klausulē kliedzis: "Mēs mirstam, mēs mirstam!" un pēc tam - klusums. Kāda jauna vīrieša zvans mātei un sievai: "Es jūs mīlu, es jūs tik ļoti mīlu!" Tāpat šausmās notrīsēt liek to cilvēku pārdzīvotais, kas palikuši dzīvi.
"Mēs visi metāmies bēgt. Nevarējām darīt neko citu, kā vien glābties paši. Es nezinu, kā bija tur augšā, taču tai bija jābūt ellei."
"Visdrausmīgākais ir ugunsdzēsēji un citi cilvēki tornī. Jo es zinu, ka viņi nepaguva izkļūt. Es zinu, ka viņi nepaguva."
"Vēl šokējošāks skats bija līdz nepazīšanai sadragātās cilvēku ķermeņa daļas, ar kurām bija pilnas ielas - it kā cilvēki būtu izgriezti uz āru, it kā miesnieks būtu izbēris uz ielas sava veikala plauktu saturu."
Visbaisākais laikam ir aptvert, ka viss beidzies, ka nav izejas, ka nav kur glābties. Sākt dienu tāpat kā visas pārējās un nezināt, ka nākamās vairs nebūs. Un tad pēkšņi to saprast.
Neatbildēts gan joprojām ir jautājums, kam tas bija vajadzīgs. Vai pieņemt, ka sācies islama terorisma gājiens pasaulē, vai atcerēties Nostradamusa pareģojumu, ka Amerika reiz saņemšot atriebību par to, ka iznīcinājusi inkus, maijus un actekus? Tāda traģēdija nevar notikt bez iemesla. Nevar! Bail tikai, ka var tikt atraisīta vardarbības ķēde un nākamie terora akti vai militārie uzbrukumi var sekot cits citam. Daudzi, arī Tibetas garīgais līderis Dalailama aicinājis ASV neatbildēt šim uzbrukumam ar vardarbību. "Katra vardarbība izraisa tālāku vardarbību," uzskata Dalailama.
Jācer, ka Amerikas aizskartais lepnums un vēlēšanās atriebties neredzamajam ienaidniekam neņems virsroku. Jauni upuri nav vajadzīgi nevienam. Tāpat kā nav vajadzības demonstrēt savu varenību, no kuras palikušas vairs tikai pelnu kaudzes.
Jāpaiet laikam, lai saprastu, kas īsti noticis, lai spētu atkal piecelties. Tūkstošiem cilvēku to neizdarīs nekad. Viņu apņēmības vairs nav, nav arī viņu kliedzienu un saucienu pēc palīdzības. Klusums. Tukšs klusums. Viņiem viss beidzās brīdī, kad iestājās klusums.


Prast klusēt

Mārtiņš KAPRĀNS
17.09.2001

Patiesības, vērtējuma, kritikas vai atzinības paušana par lietām, jautājumiem un problēmām vienmēr būs banāla, ja vien objekts, uz kuru tas viss tiks attiecināts, nebūs pārāk margināls. 11. septembrī ASV notika traģēdija - līdz šim nezināmi teroristi (?), nolaupot lidaparātus, ietriecās ēkās, kas atradās divās ASV simbolizējošās pilsētās - Vašingtonā un Ņujorkā. Traģēdija nebija margināls notikums; traģēdija nedaudz vēlāk lika aizdomāties par pašas kā notikuma traģēdiju.
Tas, kas pagājušās nedēļas otrdienā notika ASV, ir fakts. Patiess fakts. No faktiem ir veidota pasaule, teiktu filozofs Ludvigs Vitgenšteins. Bet pat valoda atduras pret šo faktu. Trūkst vārdu. Nesapratnē un apstulbumā to vienmēr ir par maz. Un tad, kad dzīvā valoda apstājas, sākas banalitātes, kas degradē ASV traģēdiju kā tādu, transformējot to, franču radikālā domātāja Žana Bodriāra vārdiem runājot, realitātes simulācijā jeb traģēdijas simulakrā - jēgpilnību zaudējušā kaut kā dublikātā.
Sabiedriskā doma nav statiska abstrakcija, tā dažkārt spēj reaģēt pat uz vistriviālākajām parādībām vai aktivitātēm, piemēram, nacionālās hokeja izlases neveiksmi. Patiesi liberāldemokrātiskā valstī sabiedriskā doma per se ir atvērta sistēma, tālab, notiekot kaut kam grūti prognozējamam un veselajam saprātam nepieņemam, sabiedriskajā domā var parādīties dažas deģeneratīvas pazīmes ("Krieviem pa d...u, sūdus pa virsu," smalki reiz dziedāja(-ās?) Latvijas hokeja fanu pūļi). ASV notikušā kontekstā tieši sabiedriskajā domā (kur gan vēl citur?) tika un tiek veidots simulakrs - šīs cilvēciskās traģēdijas deģeneratīvā forma. Turpmākajā izklāstā centīšos šo tēzi argumentēti pamatot.
Tā lavīnveida informācija, kuru dienās, kas sekoja traģēdijai, nepārtraukti pārraidīja pa visiem iespējamajiem informācijas kanāliem, būtībā ir galvenais cēlonis, kas šķietami īsā laikā pratis cilvēcisku traģēdiju, kurā izdzisa tūkstošiem pasauļu, pārveidot realitātes simulācijā. Jā, protams, ikdienā mēs esam pakļauti tādai pašai lavīnveida informācijai, kā tas bija pēc 11. septembra. Šī informācija nodrošina mums ikdienu, rutinizētu dzīvi, bez kuras laikam jau vairs nevaram iztikt. Vienīgā atšķirība -pēc 11. septembra visa masu mediju uzmanība ir bijusi koncentrēta būtībā tikai uz Ņujorku un Vašingtonu.
ASV traģēdija vienas dienas laikā noslīka informācijas akacī, pazūdot emocijām un dzīvīgumam un ziņu materiālos (piemēram, CNN, LTV) dominējot sižetiem, kas būtu labas piedzīvojumu filmas cienīgi. Informācija par traģēdiju nepārtraukti cirkulēja medijos. Tūkstošiem cilvēku nāve Pasaules tirdzniecības centrā, Ņujorkā, lidaparātos un vēl daudzās citās vietās tika (un tiks) rutinizēta (ikdienišķota). Kas notiek, kad traģēdija, kad nāve kļūst par rutīnu? Sabiedrībā dzimst vienaldzība. Tās ir lavīnveida rutinizētās informācijas par ASV traģēdiju perversās sekas - slēpta vienaldzība. Nākas pat dzirdēt pārmetošu jautājumu - cik ilgi vēl stāstīs par to Ameriku? Tā nepārprotami ir 11. septembra emocionālā satvara devalvēšana, kas robežojas ar banalitāti. Proti, ziņas (vēstījumi, vērtējumi, patiesības, apgalvojumi) par ASV traģēdiju (ne)apzināti tiek uztvertas kā banalitāte.
Kā nākamais sabiedriskās domas deģeneratīvo komponentu pašattīstības posms sekoja prasība pēc kaut kā jauna. Kad traģēdijas fakts ir kļuvis par rutīnu, sabiedrība pēc sākotnēji iegūtās inerces, kas saglabājusies atmiņā, likumsakarīgi grib kaut ko jaunu, bet jauns nozīmē arī neordinārs, galējs, savā ziņā radikāls vai pat ekstrēms. Un šajā gadījumā tas jaunais ir slēptas vai atklātas gaidas pēc atriebes, ko Rietumu mediji kā pamatideju kopš traģēdija dienas sistemātiski netieši vai tieši kultivē. Tā ir aktīvi līdzi sekojošā sabiedrība, kas no Džordža Buša administrācijas gaida atbildes soli. Bušs uz šo izaicinājumu, saprotams, reaģē neminstinoties - mēs atriebsimies. Taču uzreiz ir jautājums - kā vārdā? Taisnīguma? Vai vispār ir iespējams atriebties taisnīguma vārdā un vai taisnīgums jau pēc definīcijas neizslēdz savas varenības apliecinājumu? Izskatās, ka Dostojevska idiotam kņazam Miškinam nav vietas turpmākajā ASV rīcības stratēģijā. Ideālismam nav vietas. Naids rada naidu.
Izskatās, ka bojā gājušie cilvēki ir morālais placdarms, lai ASV apliecinātu savu varenību uz starptautiskās skatuves. Tātad šeit jārunā par taisnīguma simulakru. Citiem vārdiem, aiz taisnīguma kā fasādes slēpjas varenības apliecināšana. Turklāt taisnīgums kā tāds sauktin sauc pēc kopējā konteksta izvērtēšanas. Taču, tāpat kā Pērlhārboras bombardēšanā 1941. gada 7. decembrī, arī tagad ASV, šķiet, neanalizēs objektīvos iemeslus, starp kuriem liela daļa ir paša varaskārā (varaskārā, nevis nedemokrātiskā!) "demokrātijas šūpuļa" izauklēti.
Jādzīvo tālāk - tā raksta Amerikas, Latvijas, Krievijas un droši vien arī citzemju laikraksti. Jādzīvo. Taču ne jau ar apziņu, ka tas paliks tur - aiz mums. ASV traģēdija būtu labs vēsturiskās atmiņas piemērs, tas ir, traģēdija kā klusējošs simbols cilvēka un cilvēces trauslumam, kurā atriebe nespēj līdzēt. ASV kādam tomēr uzbruks, un vēsturiskā atmiņa izčibēs, kļūstot par varenības, banalitāšu un simulakru dzīvu apliecinājumu.
Tie, kas ASV traģēdijā mira, bija cilvēki. Katrs pats par sevi personība. Nedz mediji, nedz taisnīgums, nedz vārdi "tas bija šausmīgi" nespēs līdzēt. Precīzāk, tie spēs līdzēt daudziem, kas tieši necieta vai kas bija laimīgi, sak, labi, ka mums te viss mierīgi. Ir miruši cilvēki, dažādi cilvēki. "Par ko nevar runāt, par to jāklusē," saka Vitgenšteins.