Auklīte svešā zemē

Inese VILCĀNE
17.04.2001

Au Pair programma ir izveidota īsi pēc Otrā pasaules kara. Tās mērķis ir dot iespēju jauniešiem, kuriem nav pietiekami līdzekļu, lai mācītos ārvalstīs parastās akademiskās studijās, doties uz citu valsti un uzlabot savas valodas zināšanas, paralēli strādājot un nopelnot naudu.

Au Pair ir oficiāla valdības apstiprināta jauniešu un studentu kultūras apmaiņas programma, kurā piedalās jaunietes no visas pasaules. Viņas saņem piedāvājumu vienu gadu dzīvot viesģimenē un kļūt par pilntiesīgu ģimenes locekli. Galvenokārt meitenēm tiek uzticētas rūpes par viesģimenes bērniem, kā arī vieglajiem mājas darbiem. Brīvajā laikā programmas dalībniecēm tiek piedāvāts apmeklēt valodu kursus. Tā ir iespēja dzīvot ģimenē ar citu kultūru, ceļot, iegūt jaunus draugus un turpināt savu izglītību.
Programma galvenokārt domāta tikai sieviešu kārtas pārstāvēm. Ārkārtīgi reti ir gadījumi, kad auklītes pienākumus dodas pildīt puiši, jo ģimenes neuzticas vīrietim - auklei. Un arī pašiem puišiem bieži vien brauciens drīzāk ir piedzīvojumu meklēšana.
Latvijā vēl neviena ģimene nav izteikusi vēlēšanos uzņemt savās mājās Au Pair programmas auklīti no ārvalstīm, jo tas prasa lielus līdzekļus. Iespējams, Latvijai ieejot Eiropas Savienībā, situācija varētu mainīties. Ja ģimene vēlas savai atvasei jau no mazotnes mācīt kādu no svešvalodām, pieņemt savā mājā Au Pair programma dalībnieci finansiāli būtu daudz izdevīgāk nekā algot mājskolotāju.

Lai piedalītos Au Pair programmā, jaunietei:

- jābūt vecumā no 18 ( līdz 24 gadiem Vācija; līdz 26 gadiem Amerikā; līdz 30 gadiem Skandināvija)
- jābūt pabeigtai vidusskolas izglītībai;
- jāpārvalda angļu vai vācu valoda vismaz sarunvalodas līmenī;
- jābūt neprecētai un bez bērniem;
- jābūt praktiskai pieredzei darbā ar bērniem pēdējo trīs gadu laikā (praktiska pieredze nenozīmē tikai darbu bērnu dārzā - ja jūs esat pieskatījuši savu radinieku atvases (izņemot savu jaunākos brāļus vai māsas), arī tā ir pieredze saskarsmē ar bērniem. Braucot uz Ameriku, meitenei jābūt vismaz 200 stundu ilgai darba pieredzei (tās ir trīs nedēļas) ar zīdaini;
- jābūt autovadītāja apliecībai (Amerikā tā ir obligāta, citur - ieteicama).

Ja meitene dzīvo kādā attālākā Latvijas vietā, Avalders izveidojis arī reģionālo pārstāvniecību Latvijas pilsētās, kur iespējams iepazīties ar Au Pair programmām sīkāk un nokārtot dokumentus.
Firmā Avalders uz Ameriku braucošajām jaunietēm jānoskatās 35 stundu garš videomateriāls, kurā sīki atrunāts viss, kas un kā meitenei būs jādara, dzīvojot viesģimenē.
Ar jaunietēm notiek pārrunas, viņām jāaizpilda anketas par sevi, kā arī tiek piedāvāta iespēja apgūt nepieciešamās iemaņas firmas rīkotajos auklīšu kursos.
Starptautiskajā izglītības centrā Mecenāts kandidātēm jāpilda psiholoģiskais tests, kas galvenokārt atklāj meitenes rakstura īpašības, kā arī notiek intervija angļu valodā, kas ilgst aptuveni stundu.
Meitenes iesniegtās ziņas tiek pārbaudītas. Svarīgi ir godīgi atbildēt uz visiem jautājumiem, jo, gadu dzīvojot ģimenē, agrāk vai vēlāk atklāsies jūsu meli, un tad šis incidents var radīt nevēlamas problēmas.

Vēl būs nepieciešams:
Fotogrāfijas ar ģimeni un audzinātajiem bērniem;
Izziņa no ārsta par veselības stāvokli;
Izziņa no policijas departamenta par to, ka meitene nav iepriekš sodīta un ka viņai nav problēmu ar likumu sargājošajām instancēm;

Kur ir iespējams aizbraukt
Iespēja doties Au Pair statusā ir uz vairāk nekā desmit valstīm, taču vislielāko popularitāti ieguvušas Amerikas Savienotās Valstis un Vācija, uz kurieni var doties, pārvaldot angļu un vācu valodu. Ar šīm pašām priekšzināšanām iespējams aizbraukt arī uz Zviedriju, Norvēģiju, Islandi, Dāniju, Nīderlandi vai Franciju.
Ne tikai viesģimene izvēlas sev auklīti, arī meitenei ir tiesības izvēlēties, uz kurieni un pie kā viņa vēlas braukt. Bieži vien meitenei zvana pat sešas līdz astoņas ģimenes (meitenei ir laba izglītība un rekomendācijas), gribot negribot viņai jāizvēlas tikai viena.
Kad visi nepieciešamie dokumenti Latvijā ir nokārtoti, līdz somu kravāšanai parasti jāgaida divi līdz trīs mēneši. Šajā laikā meitenei ir iespēja iepazīties ar viesģimeni - apmainīties ar fotogrāfijām, aizsūtīt vēstules, parunāt pa telefonu.
Braukšana uz Eiropas Savienības valstīm ir mazliet sarežģītāka, jo valstīs, kurās ir liels skaists nelegālu imigrantu, imigrācijas un emigrācijas departaments ārkārtīgi skrupulozi un ilgi pārbauda cilvēkus, kuri grasās ieceļot valstī, kā arī ārpus Eiropas Savienības esošajām valstu pārstāvēm noformēt visus nepieciešamos dokumentus ir daudz sarežģītāk (tas prasa ilgu laiku).

Pirms došanās ceļā
Braucot projām no Latvijas, meitenei līdzi tiek dots Au Pair programmas dalībnieču saraksts no Latvijas, kuras dzīvo konkrētajā valstī, viņu adreses un telefoni.
Pirms došanās ceļā meitene ar ģimeni noslēdz kontraktu, kas nodrošina abpusēju drošību - nedroša par savu nākotni ir ne tikai jauniete, bet arī viesģimene, jo viņiem jaunajai auklītei būs jāuztic pašu dārgāko - savus bērnus.

Viesģimenē
Meitene gadu pavada viesģimenē, viņai ir pašai sava istaba, ēdienreizēs viņa ir kopā ar ģimeni, par bērna pieskatīšanu meitene saņem arī kabatas naudu. Katrā valstī ir noteikts kabatas naudas lielums.
Eiropā meitene ir noslogota 30 stundas nedēļā (t.i. 5 dienas pa sešām stundām dienā), Amerikā - 45 stundas nedēļā. Auklītes pienākumos ietilpst viss, kas saistīts ar bērniem - modināšana, aizvešana uz skolu vai citām nodarbībām, ēdināšana utt. Kabatas naudas lielums netiek noteikts pēc bērnu skaita - arī tad, ja meitenei jārūpējas par četriem bērniem, summa paliek nemainīga.
Brīvais laiks ir paredzēts mācībām, viesvalsts valodas apguvei, iespējams izvēlēties arī papildus kursus - kulinārijas, šūšanas u.c. (Amerikā šos kurus apmaksā viesģimene, dažās valstīs meitenei par kursiem jāmaksā pašai, taču summa par tiem ir ļoti maza).
Valstīs darbojas arī Au Pair klubi, kuros tiek rīkoti dažādi pasākumi, meitenēm ir iespēja iepazīties ar citām Au Pair programmas dalībniecēm no dažādām pasaules valstīm. Iestājoties Au Pair klubā, jaunietēm ceļojot paveras iespēja izmanto lielas atlaides.
Amerikā meitenei ir tiesības uzturēties 13. mēnesi, kuru viņa var pavadīt pēc saviem ieskatiem, ceļojot vai atpūšoties kādā konkrētā vietā. Pēc gada meitenei obligāti ir jāatgriežas Latvijā. Amerikā katrai Au Pair dalībniecei ir nozīmēts koordinators, kurš meitenei ir kā patronāžas māsa, kas sazvanāma jebkurā diennakts laikā. Viņa atnāk pie jaunietes, izrunā visas problēmas - tas ir profesionāls cilvēks, kurš prot likvidēt konfliktus un izskaidrot mentalitātes atšķirības.
Gada laikā Au Pair programmas dalībniecei var uz divām nedēļām paņemt atvaļinājumu un atgriezties mājās, taču, tā kā ceļa izdevumi jāsedz pašai, jaunietes bieži vien šo iespēju neizmanto.
Nenoliedzami ārkārtīgi daudz ir atkarīgs no pašas meitenes. Ja viņa ir jauka, jautra un komunikabla, tad viņai nebūs problēmu nodibināt lielisku kontaktu ar viesģimeni. Viņi par savu jauno auklīti rūpēsies, neko nežēlojot. Dažas meitenes izmēģina spēkus, stājoties ārvalstu universitātēs. Ja izveidojušās labas attiecības ar viesģimeni, pastāv reāla iespēja, ka viņi labprāt apmaksā studijas un jaunajai ģimenes loceklei tiek piedāvāta iespēja valstī palikt uz vairākiem gadiem un iegūt izglītību ārzemēs.

Izmantojiet legālu firmu pakalpojumus!
Latvijā ir tikai dažas legālas firmas un organizācijas, kas profesionāli un oficiāli darbojas ar Au Pair programmu.
Jāpievērš uzmanība tam, kāda vīza meitenei tiek iespiesta pasē - jābūt ASV valdības atbalstītai vīzai J-1, vīzā jābūt minētam tam, ka meitene gadu var uzturēties Au Pair statusā.
Ārkārtīgi svarīgi ir, ar kādiem partneriem Latvijā reģistrētā firma sadarbojas ārzemēs (būtu lietderīgi uzzināt, vai kompānija ir akreditēta, vai tā ir uzskaitīta uzņēmumu reģistrā, kāda slava kompānijai ir Amerikā).
Zviedrijā šobrīd ir paaugstināts minimālais atalgojums, pensijas un pabalsti vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju kategorijām - pensionāriem, viesstrādniekiem, bēgļiem, kā arī Au Pair, savukārt vidējam iedzīvotāju slānim ir samazināti pabalsti. Ja līdz pagājušā gada jūlijam auklītei ikmēneša kabatas nauda bija 2000 kronas, tad šobrīd auklītei jāmaksā 3500 kronas. Vidusslāņa zviedrs vairs nevar atļauties algot Au Pair auklīti. Ģimenes mēģina sarunāt bērnu aukli ar Zviedrijā esošo Au Pair meiteņu starpniecību. Meitenes piezvana savām draudzenēm un piedāvā viņām darbu. Tās, kuras neatsakās, tiek pakļautas ārkārtīgi lielam riskam, jo viņas nelegāli atrodas valstī un netiek likumīgi aizsargātas. Ik pēc trijiem mēnešiem viņām jāatgriežas Latvijā, lai atjaunotu iebraukšanas vīzu.
Ja ārpus Latvijas robežām meitenei kaut kas notiek, tad neviens par to neuzņemas atbildību, jo nav nekādas oficiālas vienošanās. Ja meitenei liek strādāt virsstundas un veikt darbus, par kuriem iepriekš nebija vienošanās, vai arī netiek samaksāts atalgojums, viņa nevar cīnīties par savu taisnību, jo viņa strādā nelegāli. Sūdzēšanās gadījumā jauniete tiks izraidīta no valsts.
Au Pair tiek garantēta apdrošināšana, valodu kursi, kas nelegālas darbības rezultātā izpaliek. Uz vientiesīgu meiteņu rēķina iedzīvojas arī nelegālas firmas, kas bez līguma privātā kārtā cenšas atrast auklīti viesģimenēm. Beigu beigās var izveidoties situācija, ka meitenei pat nav naudas, lai viņa varētu atgriezties mājās.
Ja firma jums piedāvā strādāt par auklīti ārzemēs un jums par firmas sniegtajiem pakalpojumiem pieprasa samaksāt apmēram Ls 50, tad nešaubīgi var apgalvot, ka tā darbojas nelegāli. Dokumentu noformēšana, sadarbība ar ārvalstu partneriem maksā naudu - lētāk par Ls 100 šo programmu profesionāli un legāli īstenot nav iespējams. Viss, kas maksā lētāk, ir aizdomīgs. Diemžēl Latvijā pastāv arī tādas firmas, kas cilvēkiem pārdod tukšu gaisu.
Piedaloties starptautiskajā jauniešu apmaiņas Au Pair programmā, meitenes gūst neatsveramu dzīves pieredzi, iemācās būt pastāvīgas, rīkoties ar naudu, iemācās rūpēties par bērniem. Un ārkārtīgi svarīgs ieguvums ir valodas zināšanas.

* konsultēja firmas "Avalders" direktore Veldra Lazdāne un SIC "Mecenāts" direktors Juris Tūns