Kā izvēlēties sev piemērotu augstskolu

Vineta Sprugaine
03.04.2001

Zemeņu, karstu pludmales smilšu, atvaļinājumu laiks - tā ir gaidītā vasara, kas daudziem pārtop arī par saspringtu iestājeksāmenu laiku. Taču diez vai būtu prātīgi gaidīt patiešām līdz zemeņu laikam un tikai tad sākt apsvērt augstskolu plusus un mīnusus, lai izlemtu, kurā no tām stāties. Pieredze rāda, ka jau ar to brīdi, kad sāk plaukt pūpoli, vidusskolēnu galvās paralēli uztraukumam par izlaiduma eksāmeniem, šaudās drudžainas domas arī par augstskolas izvēli.

Tie, kam iestājeksāmenu laiks jau sen aiz muguras, jau pārvarēts pirmo sesiju un kursa darbu smagums, var savās pārdomās, piedzīvojumos un pārdzīvojumos dalīties ar citiem.

Rēzeknes augstskolas 2.kursa studente Zane Burņevska:
- Nebiju gaidījusi, ka Rēzeknes augstskolā būs tik viegli iestājeksāmeni. Pirms eksāmeniem bija arī konsultācijas, taču, tā kā neviens neko nejautāja, arī pasniedzēja neko daudz nepastāstīja. Visgrūtāk bija gaidīt, kad pēc pirmās kārtas tiks nolasīti rezultāti. Solīja to izdarīt pulksten 13, bet mēs tikām informēti gandrīz pusotru stundu vēlāk, kad daudzi jau bija paspējuši palaist garam pēdējo autobusu uz mājām. Tātad visiem studētgribētājiem jārēķinās arī ar negaidītiem pārbaudījumiem. Stipendijas mums ir apmēram tādas pašas kā citās augstskolās - 8 līdz 12 lati atkarībā no sekmēm. Pirmajā semestrī visiem bija salīdzinoši augsta stipendija - 10 lati, taču šķiet, ka otrais semestris saliks visu pa plauktiem un stipendija mainīsies uz sliktāko pusi. Pasniedzēji ir dažādi. Ir tādi, kuri iedveš bailes, citi rada nopietnu attieksmi pret mācībām un cieņu pret sevi. Dažiem pasniedzējiem, šķiet, no mums "sāp galva", un viņi mūs vienkārši atlaiž no lekcijām. Pēc saraksta lekcijas ilgst pusotru stundu. Tās sākas astoņos no rīta. Mācības tiek organizētas līdz vieniem dienā. Tās gan notiek tikai četras dienas nedēļā. Kursā esam 15 cilvēki. Augstskolā darbojas pašvaldība, notiek dažādi erudīcijas konkursi, bet 1.septembrī notiek "Rozes svētki", kuros ievēl gada Rozi un notiek pirmo kursu iesvētīšana.

Latvijas Universitātes 2.kursa studente Māra Kokare:
- Universitatē viena dienā eksāmeni notiek vairākās fakultātēs, tāpēc man bija jāizšķiras, kur es patiešām gribu mācīties. Iestājeksāmeni bija neilgi pēc vidusskolas izlaiduma. Tas labi, jo vēl nebija piemirsies iemācītais. Pozitīvi, manuprāt, ir tas, ka pirms katra eksāmena ir jāuzrāda pase. Tas izslēdza iespēju krāpties, ka kāds cits kārto eksāmenus. Stipendija, manuprāt, ir ārkārtīgi maza. Pirmajā pusgadā man bija septiņi lati, otrajā nesaprotamu iemeslu dēļ deviņi. Ja labi mācās, tad, protams, ir iespēja paaugstināt stipendiju par trīs līdz četriem latiem. Pirmajā kursā lekcijas notika četras dienas nedēļā, otrajā - tikai trīs. Lekcijas ilgst 90 minūtes. Pēc ģimnāzijas četrdesmit minūšu garajām stundām sākumā bija ļoti grūti nosēdēt. Liela daļa pasniedzēju ir gados veci cilvēki, kuri nav pārgājuši uz demokrātisku mācīšanas stilu. Fakultāte atrodas tālu no pilsētas centra, tāpēc kaut kādi izklaides pasākumi notiek reti. Pasākumi bija Ziemassvētkos un Valentīna dienā, kurā, starp citu, uzstājās Viktors Lapčenoks. Dažkārt fakultātē tiek rīkotas izstādes."

Vidzemes augstskolas 2.kursa students Viesturs Zeps:
- Iestājeksāmeni notika jau aprīlī. Tas norāda, ka augstskolai neinteresē topošā studenta zināšanu novērtējums vidusskolā. Beidzot divpadsmito klasi, es jau zināju, ka esmu iestājies augstskolā. Eksāmeni notika trijās daļās. Vērtēta tika arī iepriekšēja darba pieredze, godalgotās vietas republikas mēroga olimpiādēs un zinātniskie darbi. Augstskola nemaksā stipendijas, kas, no vienas puses, ir pat labi, jo šo niecīgo summu, ko mēnesī izmaksā studentam, augstskola novirza citām vajadzībām, piemēram, mācību grāmatu un datoru iegādei, telpu remontam. Par kopmītnēm ir jāmaksā desmit lati mēnesī, kas pilnība atbilst to kvalitātei. Katra priekšmeta kursa beigas ir eksāmens. Grūtāk ir tad, kad jāapgūst paātrinātais kurss - divu triju mēnešu kurss jāapgūst trijās nedēļās. Augstskolas pasniedzēji ir ļoti atsaucīgi un draudzīgi. Ārpus mācībām paveras plašas iespējas brīvā laika izmantošanā. Var piedalīties avīzes veidošanā, iesaistīties nevalstisko organizāciju programmās. Daudzi studenti nodarbojas ar Starptautiskās vasaras skolas darba organizāciju, kas ir viens no vērienīgākajiem pasākumiem vasaras laikā. Uz vasaras skolu brauc studenti no dažādām valstīm, viņiem paveras iespēja jaunu kontaktu dibināšanai.

Latvijas Policijas Akadēmijas 2.kursa studente Kristīne Šmeisa:
- Eksāmeni notika vairākas dienas. Lai varētu pieteikties studijām, bija jāiesniedz dažādi dokumenti, tajā skaitā arī autobiogrāfija. Eksāmenos ņēma vērā atestāta vidējo atzīmi. Stipendijas tiek piešķirtas budžeta studentiem - tie ir Ls 7,50. Lekcijas ilgums ir viena akadēmiskā stunda. Notiek semināri, kurus ir obligāti jāapmeklē un aktīvi jāpiedalās, jo pretējā gadījuma pastāv iespēja, ka tas būs jādara atkārtoti. Tā ka studentu skaits ir liels, veidojas divas plūsmas. Kursā ir 12 grupas. Katrā grupā - apmēram 30 studenti. Esam draudzīgi un saticīgi. Tiek organizēti grupas vakari, netiek aizmirsti grupā esošie jubilāri. Akadēmijā ir vīru koris "Justies", teātra kopa, notiek sporta aktivitātes.

Rīgas Tehniskās universitātes 2.kursa students Jānis Sproģis:
- Pirms iestājeksāmeniem bija iespēja apmeklēt sagatavošanas kursus, taču es šo iespēju neizmantoju, jo man bija jākāro tikai viens eksāmens. Es mācos maksas grupā tāpēc nekādu stipendiju nesaņemu, bet zinu, ka tā ir apmēram astoņi lati. Lekcijas notiek tikai četras dienas nedēļā, taču pašiem patstāvīgi ir ļoti daudz jāmācās. Manā fakultātē mācās aptuveni 400 cilvēki, kuri sadalīti 20 grupās. Lekcijas notiek piecām grupām kopā, bet praktiskās nodarbības - katrai grupai atsevišķi. Universitātei ir sava avīze. Es apmeklēju slēpošanas treniņus. Par velti universitātes studenti var apmeklēt trenažieru zāli un peldbaseinu. Tomēr uz šīm nodarbībām ir jāpiesakās savlaicīgi, jo parasti ir ļoti daudz gribētāju.

Eiropas Integrācijas institūta 2.kursa students Raivis Viļums:
- Man bija jākārto divi iestājeksāmeni. Pirms tiem bija iespējams apmeklēt arī maksas konsultācijas un kursus. Starp eksāmeniem bija dažas dienas, tā ka varēju atpūsties un šo to atkārtot. Manuprāt, eksāmeni bija diezgan sarežģīti, tomēr ļoti labi noorganizēti. Kā trūkumu varu vienīgi minēt ierobežoto laiku, kas bija paredzēts testu izpildīšanai. Mācības notiek par maksu. Vidēji nedēļā ir 10 līdz 12 lekcijas. Ļoti daudz ir jāstrādā patstāvīgi. Augstskolā pastāv tā sauktie garie kursi, kuri ilgst pusgadu. Kursi tiek organizēti tādos priekšmetos kā matemātika, latviešu valoda, svešvalodas. Ir ikmēneša kursi, kuriem noslēdzoties, mēneša beigās ir eksāmens un kursa darbs. Lekcijas ir 90 minūtes garas. Manuprāt, pasniedzēji ļoti cenšas, lai padarītu tās interesantākas. Pasniedzēji ir no Stokholmas augstskolas, Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes. Augstskolā darbojas koris. Reizi mēnesī pie mums viesojas kāda grupa. Tāpat ir iespējas apmeklēt sporta zāli.